| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Przejście z renty na emeryturę

Przejście z renty na emeryturę

ZUS z urzędu przyznaje emeryturę zamiast pobieranej renty z tytułu niezdolności do pracy osobie, która osiągnęła powszechny wiek emerytalny.

Przyznanie z urzędu emerytury zamiast pobieranej dotychczas renty z tytułu niezdolności do pracy nie likwiduje orzeczonej w stosunku do osoby ubezpieczonej niezdolności do pracy lub do samodzielnej egzystencji, a tym samym uprawnień z tym związanych. Zmianie ulega jedynie rodzaj wypłacanego świadczenia.

Ponieważ emerytury z urzędu przyznawane są ubezpieczonym, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni), osoby te mogą osiągać dochód z pracy zarobkowej, który nie podlega żadnym ograniczeniom.

Przykład

Pani Irmina Ł. od 2 lat pobiera rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, jednocześnie pracuje na 1/4 etatu, osiągając tym samym przychód, który nie wpływa na zmniejszenie bądź zawieszenie pobieranej przez nią renty. W październiku br. Irmina Ł. ukończyła 60 lat. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ZUS wydał decyzję o przyznaniu Irminie Ł. emerytury zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy.

W tym przypadku Irmina Ł. nie traci orzeczonej w stosunku do niej niezdolności do pracy. Ponieważ osiągnęła powszechny wiek emerytalny, nie obowiązują ją już przepisy dotyczące zawieszalności świadczeń, co oznacza, że może pobierać wynagrodzenie, które nie jest ograniczone żadnymi limitami.

Ponadto przysługuje jej prawo do ponownego przeliczenia wysokości świadczenia w sytuacji, w której przedstawi Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych dokumenty potwierdzające jej zarobki. Przeliczenie to może nastąpić jedynie na jej wniosek.

Emerytura w obniżonym wieku emerytalnym

W przypadku spełnienia określonych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych warunków, renciści mogą skorzystać z prawa do przejścia na emeryturę, pomimo nieosiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego.

W tym przypadku przepisy ustawy rozgraniczają ubezpieczonych - rencistów na dwie grupy, w zależności od ich daty urodzenia.

Ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r.

W przypadku osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r., które nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, a posiadają stwierdzoną przez lekarza orzecznika ZUS niezdolność do pracy i mają uprawnienia do renty z tytułu niezdolności do pracy, przepisy ww. ustawy wymagają spełnienia następujących warunków:

• w przypadku kobiet - osiągnięcia wieku 55 lat oraz posiadania co najmniej 20-letniego stażu pracy (okresów składkowych i nieskładkowych),

• w przypadku mężczyzn - osiągnięcia wieku 60 lat oraz posiadania co najmniej 25-letniego stażu pracy (okresów składkowych i nieskładkowych).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni

Nowoczesna kancelaria doradztwa podatkowego i prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »