| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Pracami wzbronionymi kobietom w ciąży są również prace objęte zakazem wynikającym z art. 178 § 1 k.p., czyli prace wykonywane:

• w porze nocnej,

• w godzinach nadliczbowych,

• bez uzyskania zgody pracownicy w warunkach delegowania poza stałe miejsce pracy lub w systemie przerywanego czasu pracy.

Możliwość delegowania pracownicy w ciąży poza stałe miejsce pracy oraz zatrudnienie w systemie przerywanego czasu pracy jest uzależniona każdorazowo od uzyskania jej zgody. Dla celów dowodowych wskazane byłoby uzyskanie tej zgodę na piśmie.

Jeżeli pracownica jest zatrudniona przy pracy szczególnie uciążliwej lub szkodliwej dla zdrowia, zabronionej ciężarnym bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne (np. przy pracy w zbiornikach otwartych), to z chwilą stwierdzenia ciąży pracodawca ma obowiązek:

• przenieść ją na czas ciąży do innej pracy, a jeżeli nie jest to możliwe,

• zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia.

Jeśli firma zatrudnia pracownicę przy innych pracach wzbronionych ciężarnym, to z chwilą stwierdzenia ciąży pracownicy obowiązkiem pracodawcy jest:

• dostosować warunki pracy do wymagań określonych w wykazie (np. zmienić rozkład czasu pracy pracownicy w sposób umożliwiający pracę poza porą nocną) lub

• tak ograniczyć czas pracy, żeby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa ciężarnej pracownicy (np. ograniczyć do 4 godzin pracę przy monitorze ekranowym).

Jeżeli dostosowanie warunków pracy na dotychczasowym stanowisku pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy, a w razie braku takiej możliwości zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia.

Przykład

Pracownica do momentu zajścia w ciążę pracowała w systemie zmianowym:

I zmiana - od godziny 6.00 do 14.00,

II zmiana - od 14.00 do 22.00,

III zmiana - od 22.00 do 6.00 rano

(firma porę nocną wyznaczyła w godzinach od 22.00 do 6.00).

W okresie ciąży należy zmienić tej pracownicy rozkład czasu pracy (harmonogram), tak żeby pracowała tylko na I i II zmianę, ponieważ III zmiana obejmuje pracę w porze nocnej.

Jeżeli ciężarna pracownica przedstawi zaświadczenie lekarskie stwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy, pracodawca powinien dostosować jej warunki pracy do wymagań określonych w zaświadczeniu lekarskim lub tak ograniczyć czas pracy, aby wyeliminować zagrożenie dla jej zdrowia. Jeżeli nie ma takiej możliwości, musi przenieść pracownicę do innej pracy. Jeżeli przeniesienie do innej pracy nie jest możliwe (nie ma w firmie odpowiedniego wolnego stanowiska), obowiązkiem pracodawcy jest zwolnić pracownicę ze świadczenia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK