| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Jeśli w firmie nie działa organizacja związkowa lub działa, ale nie reprezentuje ciężarnej pracownicy, która ma być zwolniona dyscyplinarnie, decyzję o jej zwolnieniu pracodawca podejmuje samodzielnie, zanim ta zgoda została wydana.

WAŻNE!

W przypadku wniesienia odwołania przez pracownicę w ciąży decyzja o jej dyscyplinarnym zwolnieniu będzie wnikliwie zbadana pod kątem zasadności przez sąd pracy.

Brak dopuszczalności zwolnienia z art. 53 k.p. oraz wygaśnięcie stosunku pracy

Zwolnienie ciężarnej pracownicy bez wypowiedzenia bez jej winy np. z powodu długotrwałej choroby nie jest możliwe. Kodeks pracy nie chroni natomiast ciężarnej pracownicy w przypadku wygaśnięcia umowy o pracę.

Przedłużenie umowy do dnia porodu

Ochrona trwałości zatrudnienia pracownic w ciąży, z którymi zawarto terminowe umowy o pracę (na czas określony, na czas wykonania określonej pracy, na okres próbny przekraczający 1 miesiąc), polega nie tylko na tym, że nie można rozwiązać ani wypowiedzieć tych umów, ale również z mocy prawa ulegają one przedłużeniu do dnia porodu, tylko gdy termin rozwiązania tych umów upłynąłby po 3. miesiącu ciąży.

Jeśli w dniu przewidzianego w umowie ustania zatrudnienia stan ciąży byłby lub będzie (przy umowie zawartej na czas wykonania określonej pracy) zaawansowany bardziej niż trzeci miesiąc, to w takim przypadku umowy te ulegają samoistnie przedłużeniu do dnia porodu i rozwiązują się w tym dniu.

Przykład

Pracodawca zawarł z Jadwigą K. umowę o pracę na czas określony od 1 czerwca do 31 grudnia 2007 r. W związku z tym, że na dzień 31 października 2007 r. pracownica była w ponad 3-miesięcznej ciąży - jej umowa o pracę przedłużyła się do dnia porodu. Poród nastąpił 25 marca 2008 r. - i ten właśnie dzień jest ostatnim dniem jej zatrudnienia.

Udokumentowanie stanu ciąży należy do lekarza, który wystawia odpowiednie zaświadczenie lekarskie, w którym może wskazać określony termin zaawansowania stanu ciąży.

3 miesiące = 12 tygodni

Termin upływu 3. miesiąca ciąży nie może być różny w zależności od miesięcy kalendarzowych, na które przypada ciąża pracownicy. Jednak art. 177 § 3 k.p. nie określa, w jaki sposób powinien być liczony. Na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy, który stwierdził, że odpowiednie stosowanie art. 112 k.c. w związku z art. 300 k.p., w sposób niesprzeczny z konstytucyjną zasadą ochrony macierzyństwa oraz zasadą prawa pracy wzmożonej ochrony pracownic ciężarnych, do określenia terminu upływu trzeciego miesiąca ciąży, o którym stanowi art. 177 § 3 k.p., wymaga jednolitego obliczania stanu ciąży w równej miary miesiącach księżycowych (wyrok z 5 grudnia 2002 r., I PK 33/02, OSNP 2004/12/204). Oznacza to, że miesiąc ciąży to równe 4 tygodnie, czyli 28 dni. A zatem 3 miesiące ciąży to 12 tygodni. Stan ciąży przekraczający 12 tygodni w dniu, w którym terminowa umowa o pracę uległaby rozwiązaniu z upływem czasu, na który została zawarta, oznacza, że automatycznie uległa ona przedłużeniu do dnia porodu.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK