| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Również jeśli pracownica zajdzie w ciążę w okresie wypowiedzenia, to w sytuacji gdy sama tę umowę wypowiedziała - nie może cofnąć swojego oświadczenia woli, chyba że pracodawca wyrazi na to zgodę. Takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy, orzekając, że pracownica nie może cofnąć swojego oświadczenia, jeżeli w dacie składania tego oświadczenia nie była w ciąży, a zaszła w ciążę po tej dacie (wyrok Sądu Najwyższego z 3 lutego 1993 r., I PZP 72/92).

Uznanie odstąpienia pracownicy od porozumienia stron

W pewnych okolicznościach ciężarna pracownica może uchylić się od wcześniejszego oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron, nawet wtedy gdy to ona wystąpiła z taką inicjatywą.

Ma to miejsce wtedy, gdy w momencie składania oświadczenia pracownica nie wiedziała o tym, że jest w ciąży. Wówczas może je odwołać jako oświadczenie złożone pod wpływem błędu (art. 84 k.c. w związku z art. 300 k.p.). Zasada ta wynika z Kodeksu cywilnego. Stanowi on bowiem, że błąd jest wadą oświadczenia woli uprawniającą osobę, która złożyła to oświadczenie pod jego wpływem, do uchylenia się od skutków prawnych tego oświadczenia.

Zdaniem Sądu Najwyższego (wyrok z 19 marca 2002 r., I PKN 156/01, OSNP 2004/5/78) błąd pracownicy, która wystąpiła o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron, nie wiedząc, że jest w ciąży, polega na mylnym wyobrażeniu o istniejącym stanie rzeczy.

Zdaniem Sądu Najwyższego, w takim przypadku należy przyjąć, że gdyby pracownica wiedziała o tym, że jest w ciąży, to nie podjęłaby decyzji o rozwiązaniu umowy, biorąc pod uwagę następujące argumenty:

• z rozwiązaniem umowy o pracę wiąże się utrata świadczeń związanych z macierzyństwem,

• ewentualny nowy pracodawca zaproponuje prawie z całą pewnością na początek umowę terminową (na czas określony lub na okres próbny).

Pracownica, która najpierw wystąpiła z inicjatywą rozwiązania umowy na mocy porozumienia stron, a później z racji ciąży zmieniła zdanie, powinna złożyć pracodawcy oświadczenie, że w związku ze stwierdzeniem ciąży, o czym nie wiedziała w chwili podpisywania rozwiązania umowy o pracę na mocy porozumienia stron, nie jest już zainteresowana rozwiązaniem umowy o pracę. Pracodawca ze swojej strony musi uznać porozumienie stron w kwestii rozwiązania umowy o pracę za niebyłe i stosunek pracy nawiązany z tą pracownicą musi trwać nadal.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK