| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie zmieniające (czyli wypowiedzenie warunków pracy i płacy przewidziane w art. 42 k.p.) jest niedopuszczalne w okresie ciąży pracownicy.

Przepisy prawa pracy przewidują jednak jeden wyjątek od tej zasady. Wręczenie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy pracownicy będącej w ciąży jest dopuszczalne, gdy firma zatrudnia 20 lub więcej pracowników - w sytuacji gdy przeprowadzane są zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników (grupowe lub indywidualne) na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

W celu niedopuszczenia do powstawania nadużyć, takich jak proponowanie ciężarnej pracownicy w wypowiedzeniu zmieniającym nowych warunków finansowych, nie do przyjęcia jest, że wypowiedzenie zmieniające spowoduje obniżenie wynagrodzenia tej pracownicy. Pracodawca ma w takim przypadku obowiązek wypłaty jej dodatku wyrównawczego do dnia porodu.

WAŻNE!

W praktyce pracownicy w ciąży można wręczyć tylko wypowiedzenie polegające na zmianie stanowiska pracy.

Gdyby pracodawca w ramach wypowiedzenia zmieniającego zaproponował ciężarnej pracownicy pracę, np. w oddziale firmy w innym mieście, a pracownica ze względu na uciążliwość dojazdów tej pracy nie przyjęła, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia (pracodawca będzie miał obowiązek wypłacenia odprawy). Niemniej jednak, jeżeli w dotychczasowym miejscu pracy pozostali inni pracownicy, ciężarna pracownica może wystąpić do sądu pracy i zarzucić pracodawcy dyskryminację.

Konieczność uznania wycofania się pracownicy ze złożonego przez nią wypowiedzenia

W okresie ciąży pracownica może zarówno wypowiedzieć umowę o pracę, jak też w sytuacjach określonych w art. 55 k.p. (czyli w razie ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec niej, np. niewypłacania w terminie wynagrodzenia) rozwiązać ją bez wypowiedzenia, ponieważ zakaz wypowiadania i rozwiązania umowy w czasie ciąży pracownicy dotyczy tylko pracodawcy.

Pracownica, która w momencie składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę nie wiedziała, że jest w ciąży, może powołując się na działanie pod wpływem błędu uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli, czyli wycofać swoje wypowiedzenie lub oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Pracownica nie może oczywiście cofnąć swojego oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę, jeśli wiedziała, gdy je składała, że jest w ciąży.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »