| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Wypowiedzenie zmieniające

Wypowiedzenie zmieniające (czyli wypowiedzenie warunków pracy i płacy przewidziane w art. 42 k.p.) jest niedopuszczalne w okresie ciąży pracownicy.

Przepisy prawa pracy przewidują jednak jeden wyjątek od tej zasady. Wręczenie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy pracownicy będącej w ciąży jest dopuszczalne, gdy firma zatrudnia 20 lub więcej pracowników - w sytuacji gdy przeprowadzane są zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników (grupowe lub indywidualne) na podstawie ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

W celu niedopuszczenia do powstawania nadużyć, takich jak proponowanie ciężarnej pracownicy w wypowiedzeniu zmieniającym nowych warunków finansowych, nie do przyjęcia jest, że wypowiedzenie zmieniające spowoduje obniżenie wynagrodzenia tej pracownicy. Pracodawca ma w takim przypadku obowiązek wypłaty jej dodatku wyrównawczego do dnia porodu.

WAŻNE!

W praktyce pracownicy w ciąży można wręczyć tylko wypowiedzenie polegające na zmianie stanowiska pracy.

Gdyby pracodawca w ramach wypowiedzenia zmieniającego zaproponował ciężarnej pracownicy pracę, np. w oddziale firmy w innym mieście, a pracownica ze względu na uciążliwość dojazdów tej pracy nie przyjęła, umowa o pracę ulegnie rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia (pracodawca będzie miał obowiązek wypłacenia odprawy). Niemniej jednak, jeżeli w dotychczasowym miejscu pracy pozostali inni pracownicy, ciężarna pracownica może wystąpić do sądu pracy i zarzucić pracodawcy dyskryminację.

Konieczność uznania wycofania się pracownicy ze złożonego przez nią wypowiedzenia

W okresie ciąży pracownica może zarówno wypowiedzieć umowę o pracę, jak też w sytuacjach określonych w art. 55 k.p. (czyli w razie ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków wobec niej, np. niewypłacania w terminie wynagrodzenia) rozwiązać ją bez wypowiedzenia, ponieważ zakaz wypowiadania i rozwiązania umowy w czasie ciąży pracownicy dotyczy tylko pracodawcy.

Pracownica, która w momencie składania oświadczenia woli o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę nie wiedziała, że jest w ciąży, może powołując się na działanie pod wpływem błędu uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli, czyli wycofać swoje wypowiedzenie lub oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Pracownica nie może oczywiście cofnąć swojego oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę, jeśli wiedziała, gdy je składała, że jest w ciąży.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK