| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

WAŻNE!

Nie można jednak z powodu długotrwałych lub częstych chorób - zwolnić pracownika z dłuższym stażem, który sumiennie wykonywał swoje obowiązki. Dowodem na sumienne wykonywanie obowiązków przez pracownika jest m.in. fakt, że np. awansował, zawsze otrzymywał premie uzależnione od wyników pracy itp.

Jak podkreśla Sąd Najwyższy (wyrok z 21 stycznia 2003 r., I PK 96/02), jakkolwiek długotrwałe nieobecności pracownika spowodowane chorobą mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę, to jednak takie wypowiedzenie może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, w sytuacji gdy dotyczy długoletniego pracownika nienagannie wykonującego dotąd swoje obowiązki pracownicze.

Podwójna ochrona

Zatrudniamy w zakładzie pracownika, który podlega ochronie związkowej. Jednocześnie podlega ochronie przedemerytalnej, ponieważ ma skończone 62 lata. Pracownik ten jest zatrudniony na podstawie umowy na czas określony, która niedługo się skończy. Czy mamy obowiązek, ze względu na przysługującą mu podwójną ochronę przed zwolnieniem z pracy, przedłużyć z nim umowę o pracę do końca okresu, w którym tej ochronie podlega?

Nie mają Państwo obowiązku przedłużać pracownikowi umowy o pracę do końca okresu podlegania ochronie związkowej, a także przedemerytalnej. Pracodawca bez zgody zarządu zakładowej organizacji związkowej nie może wypowiedzieć ani rozwiązać stosunku pracy z imiennie wskazanym uchwałą zarządu jego członkiem lub z innym pracownikiem będącym członkiem danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy. Nie jest dopuszczalne rozwiązanie z działaczem związkowym zatrudnionym na czas określony umowy o pracę za wypowiedzeniem przed terminem jej zakończenia. Z takim pracownikiem może natomiast dojść do zakończenia stosunku pracy na skutek upływu terminu umowy, na jaki została zawarta. Pracodawca nie ma w takim przypadku obowiązku przedłużenia umowy o pracę do końca okresu, w którym związkowiec podlega ochronie przed zwolnieniem z pracy. Może to zrobić tylko dobrowolnie. Również z tytułu ochrony przedemerytalnej, której w omawianej sytuacji podlega Państwa pracownik, nie trzeba przedłużać z nim umowy o pracę. Ochronie takiej podlega pracownik, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Takiemu pracownikowi nie można jedynie wypowiedzieć umowy o pracę. Dopuszczalne jest zatem jej rozwiązanie np. bez wypowiedzenia czy z upływem terminu, na jaki umowa o pracę została zawarta. Ochrona pracowników w wieku przedemerytalnym ma więc mniejszy zakres niż działaczy związkowych.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK