| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Przykład

W ochronny wiek emerytalny (61 lat, mężczyzna) pracownik, zatrudniony od 10 lat na czas nieokreślony, wejdzie w dniu 3 marca 2008 r. Pracodawca z powodu reorganizacji w firmie wręczy mu wypowiedzenie 29 lutego 2008 r. Będzie to działanie prawidłowe, chociaż upływ 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia nastąpi 31 maja 2008 r., a więc już wtedy, gdy pracownik będzie w ochronnym wieku przedemerytalnym.

Pracownika w ochronnym wieku przedemerytalnym można zwolnić bez wypowiedzenia dyscyplinarnie. Można też zwolnić go bez wypowiedzenia z powodu długotrwałej choroby, na podstawie art. 53 k.p. Ponadto umowa zawarta na czas określony rozwiąże się z upływem czasu, na jaki została zawarta, mimo trwania okresu ochronnego.

Także w przypadku pracownika w o- chronnym wieku przedemerytalnym zachodzi modyfikacja zakresu ochrony u pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników. Można mu z przyczyn niedotyczących pracowników wręczyć wypowiedzenie zmieniające dotychczasowe warunki pracy i płacy, np. przenieść go na inne stanowisko. Jeżeli jednak spowoduje to obniżenie wynagrodzenia, to do osiągnięcia wieku emerytalnego i uzyskania uprawnień emerytalnych musi otrzymywać dodatek wyrównawczy.

Natomiast z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego i uzyskania uprawnień emerytalnych, pracownik ze statusu pracownika szczególnie chronionego w zakresie trwałości zatrudnienia staje się zwykłym pracownikiem niepodlegającym szczególnej ochronie. Można go więc zwolnić na zasadach ogólnych, czyli trzeba mieć uzasadniony powód, który nie nosi cech dyskryminacji.

Zgodnie z najnowszym orzecznictwem Sądu Najwyższego (wyrok z 4 listopada 2004 r., I PK 7/04, OSNP 2005/12/171) osiągnięcie wieku emerytalnego połączone z nabyciem prawa do emerytury stanowiłoby kryterium wyboru pracownika do zwolnienia przez pracodawcę zmuszonego przez złą sytuację ekonomiczną do zwalniania pracowników. Wypowiedzenie dokonane wyłącznie z powodu osiągnięcia przez pracownika wieku emerytalnego musiałoby być uznane za nieuzasadnione, a do dokonania takiej oceny przydatne są generalne zasady prawa pracy ujęte między innymi w art. 113 k.p. traktującym o zakazie stosowania praktyk dyskryminacyjnych.

Należy jednak pamiętać, że Sąd Najwyższy orzekł, że osiągnięcie przez pracownika wieku emerytalnego stanowi samodzielną przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. Nie jest to przejaw dyskryminacji zatrudnionego, który nabył prawo do emerytury (wyrok Sądu Najwyższego z 26 listopada 2003 r., I PK 616/02) oraz jeśli pracownik nabył prawo do emerytury, to jest społecznie usprawiedliwione, gdy w ramach racjonalizacji zatrudnienia zwolniony zostanie w pierwszej kolejności (wyrok Sądu Najwyższego z 3 grudnia 2003 r., I PK 80/03, OSNP 2004/21/363). Jednak podejmując decyzję o wypowiedzeniu, należy pamiętać również o wyroku Sądu Najwyższego z 4 listopada 2004 r.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

VGD

VGD jest międzynarodową firmą świadczącą usługi w zakresie audytu, podatków, księgowości, kadr i płac oraz doradztwa biznesowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK