| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Pracownikowi, któremu zostało wręczone wypowiedzenie (w ramach zwolnień grupowych lub indywidualnych) lub który nie przyjął wypowiedzenia zmieniającego, należy wypłacić odprawę pieniężną.

Oczywiście w razie zwolnień grupowych także można poprzestać na wręczeniu wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli pracownik go nie przyjmie, umowa o pracę rozwiąże się z przyczyn niedotyczących pracownika i trzeba wypłacić mu odprawę pieniężną.

Zmniejszenie wymiaru etatu zamiast urlopu wychowawczego - nie ma ochrony

Pracodawca musi uwzględnić wniosek pracownika o obniżenie wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż 1/2 etatu w okresie obejmującym okres, w którym pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego mógłby z tego urlopu korzystać (zgodnie z art. 1867 zdanie drugie k.p.). Jednak w tym okresie pracownik nie podlega szczególnej ochronie trwałości zatrudnienia. Można go zwolnić na zasadach ogólnych, tj. wtedy gdy istnieje naprawdę uzasadniony powód do zwolnienia (np. faktyczna likwidacja działu, w którym jest zatrudniony) i zwolnienie nie ma cech dyskryminacji (pracownik nie został niewytypowany do zwolnienia tylko dlatego, że korzysta z uprawnienia rodzicielskiego). Nie można też zwolnić takiego pracownika np. z powodu tego, że jest mniej efektywny niż pracownicy zatrudnieni na cały etat. Pracownik ten ma być efektywny tylko w ramach części etatu z uwagi na korzystanie z uprawnienia rodzicielskiego. Gdyby jednak pracę na część etatu wykonywał niedbale i niestarannie, wtedy dopuszczalne jest jego zwolnienie.

Pracownik w wieku przedemerytalnym

Pracownik ten jest szczególnie chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę. Zatem, nie można wręczyć mu wypowiedzenia definitywnego. Wyjątek będzie stanowić upadłość lub likwidacja całej firmy. U pracodawcy zatrudniającego mniej niż 20 pracowników nie trzeba będzie płacić z tego tytułu odprawy pieniężnej.

Pracownikowi takiemu nie można wręczyć także wypowiedzenia zmieniającego, z wyjątkiem konieczności dokonania wypowiedzenia ze względu na wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której należy pracownik. W takim przypadku nie trzeba płacić pracownikowi w ochronnym wieku przedemerytalnym dodatku wyrównawczego, jeżeli w wyniku wypowiedzenia zmieniającego w firmie nie będą już wypłacane np. premie regulaminowe.

Pracownik w ochronnym wieku emerytalnym jest chroniony tylko przed wypowiedzeniem, a nie w ogóle przed rozwiązaniem umowy o pracę. Nie trzeba zatem wycofywać wypowiedzenia, jeżeli zostało złożone przed rozpoczęciem okresu ochronnego (chociażby do rozwiązania umowy w jego wyniku doszłoby już w okresie ochronnym). Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. W wyroku z 7 kwietnia 1999 r. (I PKN 643/98, OSNP 2000/11/418) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że zakaz wypowiedzenia umowy o pracę z art. 39 k.p. nie obowiązuje przed osiągnięciem wieku przedemerytalnego, chociażby wiek ten pracownik przekroczył w okresie wypowiedzenia.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK