| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Pracownicy chronieni

Pracownicy chronieni

Kodeks pracy oraz inne akty regulujące prawa i obowiązki stron stosunku pracy przewidują wiele odstępstw od ogólnych zasad dla określonych kategorii pracowników. Wspólną cechą tych wyjątków jest uniemożliwienie pracodawcom rozwiązywania z takimi pracownikami umów o pracę, a przynajmniej obwarowanie ich wieloma dodatkowymi warunkami.

Są to:

• w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

• jeżeli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Taki zakres ochrony trwałości zatrudnienia pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego obowiązuje pracodawców zatrudniających do 20 pracowników. A zatem, w przypadku pracodawcy zatrudniającego do 20 pracowników likwidacja np. określonego stanowiska pracy czy reorganizacja w firmie nie uprawnia do wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego.

Przykład

Pracodawca prowadzi 3 sklepy spożywcze w różnych częściach miasta i zatrudnia w sumie 15 pracowników. Jeden z tych sklepów nie przynosi oczekiwanych zysków i pracodawca z powodów ekonomicznych decyduje się na jego zamknięcie. Z pracujących tam 5 sprzedawców - jedna pracownica przebywa na urlopie wychowawczym. Pracodawca nie będzie mógł wręczyć jej w tym okresie wypowiedzenia z powodu likwidacji stanowiska pracy.

Natomiast u pracodawcy zatrudniającego co najmniej 20 pracowników ochrona trwałości zatrudnienia pracownika korzystającego z urlopu wychowawczego jest osłabiona. Potwierdza to orzecznictwo Sądu Najwyższego. W myśl uchwały Sądu Najwyższego z 15 lutego 2006 r. (II PZP 13/05, OSNP 2006/21-22/315) przepisy art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (DzU nr 90, poz. 844 ze zm.) mogą stanowić podstawę rozwiązania stosunku pracy z pracownikiem w okresie urlopu wychowawczego także w sytuacjach, jeżeli nie zachodzą przesłanki przewidziane w art. 1861 § 1 zdaniu drugim k.p.

Oznacza to, że w przypadku zwolnień grupowych można wręczyć wypowiedzenie pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym bez względu na czas, na jaki został udzielony ten urlop.

W przypadku zwolnień indywidualnych także można wręczyć wypowiedzenie, ale jeżeli w firmie działa zakładowa organizacja związkowa, tylko pod warunkiem, że w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o planowanym zwolnieniu nie zgłosi ona sprzeciwu. Jeżeli organizacja związkowa zgłosi sprzeciw, pracodawca będzie mógł wręczyć wyłącznie wypowiedzenie zmieniające.

Pracownikowi, który przyjął wypowiedzenie zmieniające i po zmianie warunków pracy zajmuje stanowisko gorzej płatne, przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres do 6 miesięcy. W praktyce jednak przysługiwał on będzie pracownikowi, który korzystał np. z 3-miesięcznego urlopu wychowawczego. Wtedy po powrocie z urlopu dodatek będzie otrzymywał przez 3 miesiące pracy. Natomiast pracownik lub pracownica przebywająca na np. 3-letnim urlopie wychowawczym nie skorzysta z dodatku wyrównawczego.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK