| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Nowe urlopy wychowawcze pracowników i uprawnienia rodzicielskie przedsiębiorców

Pracownik-rodzic może wykorzystać maksymalnie 35 miesięcy urlopu wychowawczego, a nie tak jak dotychczas 3 lata. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego został bowiem zarezerwowany wyłącznie dla jednego pracownika-rodzica i nie może z niego skorzystać drugi z rodziców. To najważniejsza zmiana z obowiązujących od 1 października 2013 r. nowych zasad udzielania urlopów wychowawczych.

Zawarcie umowy zlecenia, która stanowi tytuł do objęcia obowiązkiem ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, powoduje, że od dnia zawarcia umowy Joanna A. zostaje wyłączona z tych ubezpieczeń z tytułu urlopu wychowawczego. W tej sytuacji może zatrudnić do opieki nad córką nianię na podstawie umowy uaktywniającej, a składki za nianię (pod pozostałymi ustawowymi warunkami) zostaną sfinansowane z budżetu państwa. Spełniony został bowiem warunek niepodlegania przez matkę ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym (urlop wprawdzie nie został przerwany, ale Joanna A. nie podlega z tego tytułu ubezpieczeniom).

Podobnie jak przy ubezpieczeniach społecznych, składka na ubezpieczenie zdrowotne za pracownika opiekującego się swoim dzieckiem w trakcie urlopu wychowawczego będzie opłacana tylko wtedy, gdy nie ma on innych tytułów do ubezpieczenia zdrowotnego.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za osoby korzystające z urlopu wychowawczego

Od 1 września 2013 r. podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób przebywających na urlopach wychowawczych stanowi kwota przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających ten urlop (art. 18 ust. 5b w zw. z art. 18 ust. 14 ustawy systemowej).

Ta podstawa wymiaru składek nie może być jednak:

  • wyższa niż kwota 60% prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy (art. 18 ust. 5b ustawy systemowej). Kwota prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia jest ogłaszana w obwieszczeniu przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej pod koniec każdego roku i publikowana w Monitorze Polskim. W 2013 r. kwota ta wynosi 3713 zł, a 60% od tej kwoty to 2227,80 zł;
  • niższa niż 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę (art. 18 ust. 14 ustawy systemowej). W 2013 r. jest to kwota 1200 zł (1600 zł x 75%).

Podstawę wymiaru składki na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne osoby przebywającej na urlopie wychowawczym stanowi kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego, która w 2013 r. wynosi 520 zł.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne za osoby przebywające na urlopach wychowawczych przed i po 1 września 2013 r.

Okres obowiązywania

Ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Ubezpieczenie zdrowotne

maksymalna podstawa wymiaru składek

minimalna podstawa wymiaru składek

podstawa wymiaru składki

Od 1 września do 31 grudnia 2013 r.

60% kwoty prognozowanego wynagrodzenia – 2227,80 zł

75% kwoty minimalnego wynagrodzenia – 1200 zł

kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego 520 zł

Od 1 czerwca do 31 sierpnia 2013 r.

60% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w I kwartale br. – 2244,03 zł

brak

kwota specjalnego zasiłku opiekuńczego – 520 zł

Zasady ustalania przeciętnego wynagrodzenia pracownika

Przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy uwzględniać wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy, o ile stanowiło podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Wynagrodzenie wypłacone za dany miesiąc, uwzględniane do ustalenia średniej z 12 miesięcy, może nie być tożsame z podstawą wymiaru składek za ten miesiąc.

PRZYKŁAD:

Anna R. w trakcie 12 miesięcy poprzedzających urlop wychowawczy pobierała również zasiłek wyrównawczy. Nie stanowi on podstawy wymiaru składek, ale przy ustalaniu podstawy wymiaru składek z tytułu urlopu wychowawczego należy go traktować na równi z wynagrodzeniem za pracę. Pracodawca uwzględnił go zatem przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających urlop wychowawczy Anny R.

Czytaj także

Ekspert:

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autorzy:

- prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, autorka wielu publikacji z tej tematyki - prawnik, ekspert i praktyk, od 13 lat zajmujący się prawem ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »