| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnieniazawiadomienie o chorobiezasady i tryb wystawiania zwolnień lekarskichkontrola zwolnień lekarskichPracodawca, który ma wątpliwości, czy pracownik faktycznie jest niezdolny do pracy, nie może samodzielnie podważać zaświadczenia o niezdolności do pracy (zwolnienia lekarskiego) wystawionego przez lekarza. Ustalenie rzeczywistej niezdolności pracownika do pracy należy do wyłącznych kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pierwsze z uprawnień polega na formalnej kontroli druku ZUS ZLA i sposobu jego wypełnienia. Kontroli tej dokonuje zarówno pracodawca, jak i ZUS w zależności od liczby zatrudnionych pracowników. Kontrola polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie nie zostało sfałszowane i czy jest wystawione zgodnie z przepisami w sprawie zasad i trybu wystawiania zaświadczeń o niezdolności do pracy (§ 2 rozporządzenia).

Kolejnym uprawnieniem kontrolnym jest możliwość sprawdzania, czy chorujący pracownicy wykorzystują swoje zwolnienia lekarskie zgodnie z ich celem i zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Uprawnienie to przysługuje zarówno pracodawcy, jak i Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, w zależności od liczby zatrudnionych pracowników. Może ono być realizowane zarówno przez kontrolę pracownika w jego miejscu zamieszkania lub w miejscu jego pobytu, jak i w miejscu, gdzie pracownik wykonuje pracę w trakcie zwolnienia lekarskiego, jeżeli pracodawca lub ZUS posiadają informacje w tym zakresie. Celem tej kontroli jest ustalenie, czy chory pracownik nie wykonuje w tym czasie pracy zarobkowej bądź czy nie wykorzystuje zwolnienia w inny sposób sprzeczny z jego celem, np. robiąc porządki w domu, pracując w ogrodzie, wyjeżdżając na wycieczkę, czy po prostu pracując w domu na rzecz innej firmy (§ 5 i 6 rozporządzenia).

Ostatnie z uprawnień przysługuje wyłącznie Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, a dokładniej – lekarzom orzecznikom ZUS. Jest to kontrola zasadności wydawanych orzeczeń o czasowej niezdolności do pracy. Celem tej kontroli jest ustalenie, czy pracownik zasadnie otrzymał zwolnienie lekarskie. Innymi słowy, czy zwolnienie lekarskie zostało wystawione adekwatnie do stanu zdrowia pracownika. Kontrola stanu zdrowia może odbyć się na wniosek pracodawcy. O wyniku postępowania w tej sprawie ZUS zawiadamia zakład pracy.

Zaświadczenie lekarskie

Zwolnienie lekarskie potwierdza czasową niezdolność wykonywania pracy przez pracownika i jest dokumentem będącym podstawą usprawiedliwienia nieobecności w pracy (§ 3 pkt 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy – DzU z 1999 r. nr 60, poz. 281 ze zm.), do wypłaty wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.

Pracodawca nie jest uprawniony do samodzielnej oceny stanu zdrowia pracownika oraz tego, czy zwolnienie zostało wydane zasadnie. Dlatego też ma obowiązek przyjąć przedłożone przez pracownika zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy i nawet jeżeli poweźmie podejrzenia wobec pracownika – nie może wezwać go do świadczenia pracy w okresie choroby.

Zawiadomienie o chorobie

Otrzymanie przez pracownika zwolnienia lekarskiego wiąże się dla niego z pewnymi obowiązkami. Przede wszystkim musi w odpowiednim terminie zawiadomić pracodawcę o swojej nieobecności w pracy oraz dostarczyć pracodawcy zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Pracownik ma obowiązek uprzedzić pracodawcę o przyczynie oraz przewidywanym okresie swojej nieobecności w pracy, w przypadku gdy przyczyna ta jest mu znana lub możliwa do przewidzenia (§ 2 ust. 1 rozporządzenia z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy). A zatem pracownik, który udaje się na planowany zabieg lub leczenie i wie, że będzie się to wiązało z jego nieobecnością w pracy, powinien wcześniej zawiadomić o tym fakcie pracodawcę.

WAŻNE!

W razie nagłej przyczyny nieobecności z powodu choroby obowiązkiem pracownika jest niezwłoczne zawiadomienie o tym fakcie pracodawcy, nie później jednak niż drugiego dnia nieobecności w pracy.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »