| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

Wykorzystywanie zwolnień lekarskich przez pracowników

nieprawidłowości w korzystaniu ze zwolnieniazawiadomienie o chorobiezasady i tryb wystawiania zwolnień lekarskichkontrola zwolnień lekarskichPracodawca, który ma wątpliwości, czy pracownik faktycznie jest niezdolny do pracy, nie może samodzielnie podważać zaświadczenia o niezdolności do pracy (zwolnienia lekarskiego) wystawionego przez lekarza. Ustalenie rzeczywistej niezdolności pracownika do pracy należy do wyłącznych kompetencji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego

Kolejną również ważną funkcją zwolnienia lekarskiego jest usprawiedliwienie niezdolnemu do pracy pracownikowi okresu nieobecności w zakładzie pracy, jak również zapewnienie mu w tym czasie gwarancyjnego wynagrodzenia. Wynagrodzenie chorobowe ma na celu zrekompensowanie niemożności zarobkowania w tym czasie oraz zapewnienie pracownikowi środków finansowych na leczenie.

Choroba jest główną przyczyną, dla której pracownicy korzystają ze zwolnień lekarskich, choć w praktyce okazuje się, że nie jest ona jedyną przyczyną tych zwolnień. Czasem zdarza się tak, że w trakcie badania lekarskiego pracownicy wyolbrzymiają swoje dolegliwości lub wprowadzają lekarza w błąd co do swojego stanu zdrowia. Dzieje się tak dlatego, że niektórych symptomów chorobowych nie da się niczym zbadać, a jedynym miernikiem ich natężenia są indywidualne odczucia pacjenta, np. ból głowy, który może występować z różnym natężeniem od ledwie odczuwalnego ucisku po wzmagający się ból migrenowy, który w zasadzie eliminuje cierpiącego nań pacjenta z życia zawodowego na czas ataku.

Uniknięcie wypowiedzenia

W praktyce zdarzają się przypadki, że pracownik wykorzystuje zwolnienie w innym celu niż poprawa własnego zdrowia, także z wielu różnych powodów. Jednym z nich jest próba uniknięcia zwolnienia z pracy lub odsunięcie rozwiązania umowy w czasie, np. do momentu znalezienia nowej pracy. Nierzadko pracownicy orientują się, że mogą utracić pracę i chcąc temu zapobiec lub przynajmniej odsunąć to zdarzenie w czasie, właśnie w tym celu próbują „posłużyć się” zwolnieniem lekarskim, które gwarantuje im ochronę przed wypowiedzeniem (natomiast nie chroni przed zwolnieniem z art. 52 k.p., tj. zwolnieniem dyscyplinarnym). Takie postępowanie jest szczególnie widoczne, jeżeli przyczyna wypowiedzenia nie dotyczy pracownika. Pracownik może się zorientować, że jego stosunek pracy ustanie w niedługim czasie z uwagi na kondycję finansową firmy, planowaną restrukturyzację czy też likwidację etatu lub całego działu czy filii.

Przykład

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. W marcu 2013 r. upłyną 3 lata pracy na rzecz tego pracodawcy. W połowie listopada 2012 r. dowiedział się, że pracodawca zamierza z końcem miesiąca wręczyć mu wypowiedzenie. W tym czasie okres wypowiedzenia wynosiłby dla tego pracownika 1 miesiąc. Okres wypowiedzenia skończyłby się z ostatnim dniem grudnia br. Pracownik, chcąc wydłużyć sobie okres wypowiedzenia do 3 miesięcy, poszedł do lekarza i przekonał go o swym złym samopoczuciu, wprowadzając go w błąd co do warunków wykonywania pracy. Ze zwolnienia powróci do pracy w połowie lutego. Jeżeli pracodawca wręczy mu wówczas wypowiedzenie, to skończy się ono z końcem maja 2013 r.

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Zdarza się i tak, że pracownicy, którzy otrzymali wypowiedzenia, tracą zapał do pracy w okresie wypowiedzenia i korzystają ze zwolnień lekarskich. W szczególności problem ten może występować sytuacji, gdy przyczyną wypowiedzenia było osiąganie niezadowalających pracodawcę wyników pracy, czy też występowały inne przyczyny dotyczące pracownika i przez niego zawinione. Podobna sytuacja może się także zdarzyć, gdy wysłany w okresie wypowiedzenia na urlop pracownik, zamiast wypoczywać, chce otrzymać ekwiwalent za niewykorzystany urlop jako dodatkowe świadczenie pieniężne na koniec pracy. W trakcie okresu wypowiedzenia pracodawca ma prawo zobowiązać pracownika do wykorzystania przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, pracownik natomiast nie może temu zobowiązaniu odmówić, choćby dotyczyło ono nie tylko urlopu zaległego, ale także urlopu za rok bieżący (art. 1671 k.p.). Ekwiwalent za niewykorzystany urlop natomiast stanowiłby dla pracownika dodatkowe wynagrodzenie, niezależne od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia, odprawy czy odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia. W czasie gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, nie może wykorzystać urlopu wypoczynkowego, a rozpoczęty urlop ulega przerwaniu (art. 165 i 166 k.p.). Tym samym za niewykorzystany urlop pracownik otrzymuje ekwiwalent pieniężny (art. 171 k.p.).

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Serwis Prawno-Pracowniczy
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »