| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Państwowa Inspekcja Pracy nadzoruje przestrzeganie przepisów prawa pracy. Pracodawca za naruszenia przepisów prawa pracy może być ukarany mandatem w wysokości do 2 tys. zł przez inspektora pracy. Jeżeli inspektor wystąpi o ukaranie pracodawcy do sądu, to kara grzywny za wykroczenia w zakresie prawa pracy wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Ma to również miejsce w sytuacji, gdy pracodawca wypłacił pracownikom dodatki za tę pracę – co jest błędem, gdyż przepisy nie przewidują alternatywnej formy rekompensaty w postaci wypłaty wynagrodzenia.

Dobowy i tygodniowy odpoczynek

Kolejnymi zagadnieniami badanymi przez inspektora są dobowe i tygodniowe okresy odpoczynku.

Inspektor sprawdzi, czy w każdej dobie pracownicy mieli zapewnione nieprzerwane odpoczynki dobowe oraz czy były one udzielone w odpowiednim wymiarze. Jeśli stwierdzi w jakimś przypadku nieudzielenie lub skrócenie takiego odpoczynku, sprawdzi, czy istniały przesłanki do jego nieudzielenia lub skrócenia oraz czy został on zrównoważony.

Sprawdzając zapewnienie odpoczynku tygodniowego, inspektor podzieli okres rozliczeniowy na pełne tygodnie pracy i sprawdzi, czy w każdym z tych tygodni pracownik miał 35 kolejnych godzin wolnych od pracy, czyli zagwarantowany odpoczynek tygodniowy. Często pracodawcy popełniają błąd, udzielając odpoczynków tygodniowych w tygodniach kalendarzowych, czego skutkiem jest brak takiego odpoczynku w tygodniu pracy liczonym jako 7 dni, począwszy od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Natomiast w razie skrócenia odpoczynku tygodniowego inspektor sprawdzi, czy takie skrócenie było uzasadnione oraz czy mimo tego pracownikowi zapewniono nie mniej niż 24 godziny takiego odpoczynku, ponieważ jest to niezbędne minimum.

Kontroli inspektora będzie podlegać także kwestia udzielenia odpoczynku tygodniowego w niedzielę, z wyjątkiem sytuacji, kiedy praca w takim dniu jest dozwolona.

Nie jest możliwe skrócenie odpoczynku dobowego lub jego przerwanie na skutek szczególnych potrzeb pracodawcy.

W każdym tygodniu pracownikowi przysługuje nieprzerwany 35-godzinny odpoczynek. Przez tydzień należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Okres 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego obejmuje 11-godzinny odpoczynek dobowy przypadający w danym dniu.

WAŻNE!

Często pracodawcy popełniają błąd polegający na udzielaniu odpoczynków tygodniowych w tygodniach kalendarzowych, czego skutkiem jest brak takiego odpoczynku w tygodniu pracy liczonym jako 7 dni, począwszy od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.

Należy pamiętać, że odpoczynek tygodniowy to nie zawsze 35 kolejnych godzin wolnych od pracy. Jego długość jest uzależniona od długości odpoczynku dobowego, który ma wejść w jego skład. Będzie on więc dłuższy w systemach równoważnego czasu pracy z wydłużeniem dniówki roboczej do 16 lub 24 godzin.

Przykład

Pracownik w danej dobie pracował 16 godzin, a potem miał przejść na inną zmianę i rozpocząć odpoczynek tygodniowy. Odpoczynek ten będzie obejmował 40 godzin, na które składa się 16 godzin odpoczynku dobowego i 24 godziny właściwego odpoczynku.

Istnieje możliwość skrócenia odpoczynku tygodniowego. Skrócenie to jest dopuszczalne w przypadkach uzasadniających skrócenie odpoczynku dobowego oraz w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym dla niego harmonogramem czasu pracy. Tak więc przy łamaniu zmian możliwe jest już na etapie tworzenia harmonogramu planowanie w nim skróconych odpoczynków tygodniowych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Monika Smulewicz

Dyrektor Działu Usług Kadrowo-Płacowych w FPA Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »