| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Państwowa Inspekcja Pracy nadzoruje przestrzeganie przepisów prawa pracy. Pracodawca za naruszenia przepisów prawa pracy może być ukarany mandatem w wysokości do 2 tys. zł przez inspektora pracy. Jeżeli inspektor wystąpi o ukaranie pracodawcy do sądu, to kara grzywny za wykroczenia w zakresie prawa pracy wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Jeśli inspektor stwierdzi pracę w godzinach nadliczbowych, wówczas zbada, czy pracodawca wypłacił za te nadgodziny odpowiednie dodatki i czy prawidłowo ustalił ich wysokość.

Wynagrodzenie stanowiące podstawę obliczania dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych obejmuje wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeśli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia ustalonego zgodnie z zasadami obowiązującymi przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określonego stawką godzinową lub miesięczną, które stanowi podstawę wyliczenia dodatku za pracę nadliczbową, oznacza godzinową lub miesięczną stawkę za pracę określonego rodzaju lub na konkretnym stanowisku (wyrok SN z 16 listopada 2000 r., I PKN 455/00, OSNP 2002/11/268 oraz uzasadnienie uchwały SN z 3 kwietnia 2007 r., II PZP 4/07).

Natomiast w przypadku pracodawcy, który nie wypłacił dodatku za nadgodziny, inspektor sprawdzi prawidłowość udzielenia za nie czasu wolnego od pracy – czy pracodawca zrobił to w odpowiednim stosunku i w odpowiednim czasie. W związku z tym inspektor sprawdzi, czy pracownik złożył wniosek o udzielenie czasu wolnego za nadgodziny i następnie, czy za każdą z nadgodzin dostał jedną godzinę wolną od pracy, a jeśli pracownik nie złożył wniosku – sprawdzi, czy za każdą godzinę nadliczbową pracownik otrzymał 1,5 godziny wolnej od pracy oraz czy czas wolny został udzielony nie później niż do końca okresu rozliczeniowego.

Przy kontroli oddania czasu wolnego za nadgodziny inspektor ustala także, czy pracodawca prawidłowo wypłacił pracownikowi normalne wynagrodzenie za miesiąc, w którym przypadały nadgodziny, oraz za miesiąc, w którym był oddawany czas wolny. Trzeba tutaj zaznaczyć, że oddanie czasu wolnego zwalnia pracodawcę z wypłaty dodatku z tego tytułu, nie zwalnia jednak z wypłaty normalnego wynagrodzenia, które przysługuje za każdą godzinę pracy, także nadliczbowej.

Praca w soboty, niedziele i święta

Zasadą jest, że niedziele i święta są dla pracownika dniami wolnymi od pracy. Ponadto pracownik w każdym okresie rozliczeniowym powinien mieć odpowiednią liczbę dni wolnych wynikających z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy. Jednak przepisy prawa pracy od pierwszej i drugiej zasady przewidziały wyjątki. W tym zakresie inspektor w czasie kontroli sprawdzi, czy taka dodatkowa praca została w prawidłowy sposób zrekompensowana, a jeśli występowała praca w niedziele lub w święta, czy jej polecanie było zgodne z przepisami. Konsekwencją stwierdzenia przez inspektora pracy w niedzielę i święto będzie sprawdzenie, czy praca ta została w prawidłowy sposób zrekompensowana przez udzielenie dnia wolnego od pracy albo odpowiednim dodatkiem oraz czy zostało to uczynione we właściwym czasie.

W przypadku stwierdzenia wezwania pracownika do pracy w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy inspektor sprawdzi, czy praca w tym dniu została w prawidłowy sposób zrekompensowana, tj. czy pracodawca udzielił pracownikowi innego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego w terminie uzgodnionym z pracownikiem.

WAŻNE!

Jeśli inspektor ustali, że nie udzielono dnia wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a udzielenie takiego dnia było możliwe w danej sytuacji, wówczas stwierdzi popełnienie wykroczenia.

Pracodawca nie popełni natomiast wykroczenia, jeśli nieudzielanie dnia wolnego za pracę w 6. dniu (sobotę) spowodowane było obiektywnym brakiem takiej możliwości. W takim przypadku nie można przypisać pracodawcy winy. Okoliczności takie będą miały miejsce, gdy praca w 6. dniu przypada na dzień, po którym pracownik nie miał już do końca okresu rozliczeniowego stawić się w pracy lub gdy po tej pracy pracownik przebywał do końca okresu rozliczeniowego na zwolnieniu lekarskim lub korzystał z urlopu wypoczynkowego i nie zgodził się na odebranie w tym czasie dnia wolnego oraz gdy pracodawca i pracownik nie porozumieli się co do terminu odebrania dnia wolnego.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Izabella Żyglicka i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni spółka komandytowa

Nowoczesna firma prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »