| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Co najczęściej kontrolują inspektorzy PIP

Państwowa Inspekcja Pracy nadzoruje przestrzeganie przepisów prawa pracy. Pracodawca za naruszenia przepisów prawa pracy może być ukarany mandatem w wysokości do 2 tys. zł przez inspektora pracy. Jeżeli inspektor wystąpi o ukaranie pracodawcy do sądu, to kara grzywny za wykroczenia w zakresie prawa pracy wynosi od 1 tys. zł do 30 tys. zł.

Również w przypadku zatrudnienia specjalistów z zewnątrz powinni oni spełniać wymogi kwalifikacyjne do wykonywania zadań służby bhp, tj. posiadać wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bhp albo studia podyplomowe w zakresie bhp oraz co najmniej 1 rok stażu pracy w służbie bhp albo zatrudnieni przez 5 lat na stanowisku inspektora pracy.

Pracodawca może też prowadzić samodzielnie sprawy bhp, jeśli spełnia wymogi wskazane dla stanu zatrudnienia oraz posiada szkolenie okresowe bhp dla pracodawców samodzielnie wykonujących zadania służby bhp.

Zakres kontroli inspekcji pracy

Problematyka tworzenia służby bhp oraz wykonywanie zadań przez pracowników służby bhp jest kontrolowana przez inspektorów pracy w ramach ukierunkowanych kontroli.

W trakcie kontroli inspektor ustala stan zatrudnienia u kontrolowanego pracodawcy, gdyż ustalenie tej informacji uzależnia to, czy pracodawca ma obowiązek utworzenia służby bhp przez pracodawcę. Przy ustalaniu liczby zatrudnionych uwzględnia się wszystkie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, również tych pracowników, którzy zatrudnieni są w oddziałach lub filiach na terenie całego kraju (jeśli oddziały te nie mają statusu odrębnego pracodawcy).

Inspektor kontroluje, czy służba bhp została powołana oraz czy pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje do wykonywania zadań tej służby, a także, czy pracownicy są zatrudnieni na stanowiskach pracy, które odpowiadają posiadanym przez nich kwalifikacjom.

Jeśli pracodawca zatrudniający mniej niż 100 pracowników powierzył zadania służby bhp osobie zatrudnionej przy innej pracy albo specjaliście spoza zakładu pracy, inspektor w takim wypadku może żądać dokumentów potwierdzających odpowiednie kwalifikacje i szkolenia do pełnienia obowiązków z zakresu bhp.

Przepisy określają przypadki, gdy pracodawca może sam wykonywać zadania służby bhp lub powierzyć je osobie zatrudnionej przy innej pracy. W związku z tym odpowiednio do stanu zatrudnienia inspektor oceni, czy spełnione są warunki wymagane przepisami prawa do wykonywania zadań służby bhp przez pracodawcę lub pracownika zatrudnionego przy innej pracy.

Należy zaznaczyć, że pracodawca może sam wykonywać zadania służby, jeżeli zatrudnia do 10 pracowników albo zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

W ramach kontrolowania tematu działania służby bhp u pracodawców inspektorzy najczęściej ujawniają błędy polegające na:

  • powierzaniu zadań służby bhp specjaliście ds. bhp spoza zakładu pracy przez pracodawców zatrudniających więcej niż 100 pracowników,
  • powierzaniu pracownikom zatrudnionym przy innej pracy zadań służby bhp, w przypadkach gdy stan zatrudnienia powoduje już obowiązek tworzenia takiej służby w ramach oddzielnej komórki organizacyjnej,
  • tworzeniu służby bhp składającej się z mniejszej liczby pracowników, niż wymagana jest przepisami prawa pracy,
  • obciążaniu pracowników służby bhp dodatkowymi zadaniami niewynikającymi z przepisów, np. do prowadzenia akt osobowych, obsługi magazynów, prowadzenia księgowości,
  •  braku odpowiednich kwalifikacji osób wykonujących zadania służby bhp lub zatrudnionych w tej służbie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Blog Prawa Zamówień Publicznych

Opinie prawników specjalizujących się w prawie zamówień publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK