| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Szkolenia w zakresie BHP

Szkolenia w zakresie BHP


Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, w tym ich przeszkolenie w zakresie bhp.

Przykład
Pracodawca posiada w zakładzie służbę bhp i przeprowadzenie instruktażu ogólnego może powierzyć pracownikowi tej służby. Natomiast instruktaż stanowiskowy powinien być już przeprowadzony przez osobę kierującą pracownikami lub przez samego pracodawcę. Ważne jest, aby osoba przeprowadzająca instruktaż stanowiskowy posiadała odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz była przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Osoba przeprowadzająca taki instruktaż powinna mieć ukończone szkolenie obejmujące metody prowadzenia wszystkich etapów instruktażu stanowiskowego określonych w ramowym programie instruktażu.

Instruktaż ogólny może zatem przeprowadzać pracodawca, który sam wykonuje zadania służby bhp w swoim zakładzie pracy.

Może to jednak odnosić się tylko do pracodawcy, który:

  • zatrudnia do 10 pracowników albo
  • zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecią kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Szkolenie w formie instruktażu powinno być prowadzone na podstawie szczegółowego programu opracowanego przez organizatora szkolenia. Podczas szkolenia konieczne jest stosowanie odpowiednich środków dydaktycznych, w szczególności filmów, tablic, folii do wyświetlania informacji, środków do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.

Ramowy program instruktażu ogólnego

@RY1@i26/2010/020/i26.2010.020.000.0011.101.jpg@RY2@

WAŻNE!
Program szkolenia osób podejmujących po raz pierwszy pracę związaną z kierowaniem pracownikami powinien być poszerzony i dostosowany do obowiązków i odpowiedzialności tych osób w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Instruktaż stanowiskowy

Obowiązek odbycia instruktażu stanowiskowego jest uzależniony od czynników występujących na stanowisku pracy. Szkolenie jest przeznaczone dla pracowników nowo zatrudnianych na stanowiskach robotniczych i innych, na których występuje narażenie na działanie czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych lub niebezpiecznych.

Instruktaż stanowiskowy przeprowadza się także dla pracowników przenoszonych na wyżej opisane stanowiska oraz w przypadku zmiany warunków techniczno-organizacyjnych, tj. w razie zmiany:

  • procesu technologicznego,
  • zmiany organizacji stanowisk pracy,
  • wprowadzenia do stosowania substancji o działaniu szkodliwym dla zdrowia albo niebezpiecznym oraz
  • nowych lub zmienianych narzędzi, maszyn i innych urządzeń.

Przykład
Pracownik zatrudnia 8 osób przy produkcji okien antywłamaniowych. Trzy z nich zostały przyjęte do pracy pół roku temu i wtedy też wzięły udział w szkoleniu wstępnym. Pracodawca postanowił jednak zmodernizować linię produkcyjną i wprowadził zupełnie nowe maszyny. Mimo że 4 z 8 pracowników niedawno przyswoiło informacje związane z obsługą urządzeń, wszyscy muszą przejść ponownie instruktaż stanowiskowy, gdyż pracodawca wprowadził nowy proces technologiczny.

WAŻNE!
Szkolenie jest przeznaczone również dla studentów odbywających praktyki studenckie oraz uczniów odbywających praktyczną naukę zawodu.

Podstawowym celem szkolenia jest uzyskanie przez pracownika:

  • informacji o czynnikach środowiska pracy występujących na danym stanowisku pracy i w jego bezpośrednim otoczeniu oraz o ryzyku zawodowym związanym z wykonywaną pracą,
  • wiedzy i umiejętności dotyczących sposobów ochrony przed zagrożeniami wypadkowymi zagrożeniami dla zdrowia w warunkach normalnej pracy i w warunkach awaryjnych,
  • wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu bezpiecznego wykonywania powierzonej pracy.

WAŻNE!
Pracownik zatrudniony na kilku stanowiskach pracy musi przejść instruktaż stanowiskowy obowiązujący na każdym z tych stanowisk.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK