| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Terminy w prawie pracy i w umowach cywilnoprawnych

Terminy w prawie pracy i w umowach cywilnoprawnych

W Kodeksie pracy i innych przepisach regulujących stosunek pracy znajduje się wiele obowiązków, które należy wykonać w określonym czasie, i uprawnień, które przysługują zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przez wyznaczony okres. Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki lub korzystać z uprawnień, należy wiedzieć, jak liczyć takie terminy i okresy.

Terminy związane z niezdolnością do pracy z powodu choroby

Ubezpieczony ma obowiązek przekazać płatnikowi składek zwolnienie lekarskie stwierdzające niezdolność do pracy z powodu choroby w terminie 7 dni od daty otrzymania (art. 62 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa – DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.; zwanej dalej ustawą zasiłkową), a płatnik składek przekazuje to zwolnienie niezwłocznie do ZUS, podając datę dostarczenia zwolnienia przez ubezpieczonego (ewentualnie przyczynę niezłożenia zwolnienia w terminie).

Okres pobierana wynagrodzenia chorobowego

Za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a od 34. dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym będzie mu przysługiwał zasiłek chorobowy stosownie do zasad określonych w ustawie zasiłkowej. Dotyczy to także nieobecności pracownika w pracy usprawiedliwionej okolicznościami zrównanymi z chorobą – tj. pobytem w zamkniętym zakładzie leczniczym w celu leczenia uzależnienia alkoholowego i uzależnień od środków odurzających lub psychotropowych. Jednak pracownikowi, który ukończył 50. rok życia, wynagrodzenie chorobowe przysługuje nie dłużej niż przez 14 dni w ciągu roku kalendarzowego (art. 92 k.p.).

Okres 33 dni niezdolności do pracy, o którym mowa powyżej, ustala się, sumując poszczególne okresy choroby w danym roku kalendarzowym (nie wyłączając dni wolnych od pracy), nawet jeśli między nimi występują przerwy i jeśli pracownik w ciągu tego roku kalendarzowego zmieniał pracodawców. Jeżeli w ciągu roku kalendarzowego pracownik podejmie dodatkowe zatrudnienie, do okresu 33 dni niezdolności do pracy, liczonych dla dodatkowego zatrudnienia, wliczone zostają również okresy wypłaty tego wynagrodzenia przed podjęciem dodatkowego zatrudnienia.

To samo dotyczy okresu 14 dni choroby pracownika, który ukończył 50 lat.

Przykład

Pracownik Marek B. był zatrudniony u pracodawcy A, chorował od 15 maja do 12 czerwca 2009 r. (29 dni) i otrzymywał wynagrodzenie chorobowe. Od 1 sierpnia podjął dodatkowe zatrudnienie na podstawie umowy o pracę z pracodawcą B. Od 25 września do 15 października (21 dni) Marek B. chorował. Za okres od 25 do 28 września pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia chorobowego u obu pracodawców. 28 września upływają 33 dni, za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a zatem od 29 września pracownik nabędzie prawo do zasiłku chorobowego i obydwaj pracodawcy powinni zaprzestać wypłacania wynagrodzenia chorobowego, które zastąpi zasiłek.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »