| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Okres podróży służbowej a czas pracy pracownika

Okres podróży służbowej a czas pracy pracownika

Pracownik odbywa podróż służbową na podstawie polecenia wyjazdu wydanego przez pracodawcę. Polecenie takie powinno określać zadanie, jakie pracownik jest zobowiązany wykonać, oraz termin i miejsce jego wykonania.

PRZYKŁAD
STAŁE MIEJSCE PRACY
Siedziba pracodawcy znajduje się w Toruniu, w umowie o pracę jako miejsce pracy wskazano Warszawę. Wykonywanie pracy w Toruniu, jak również podróż z Warszawy do Torunia jest podróżą służbową.
PRZYKŁAD
MIEJSCE PRACY OKREŚLONE OBSZAREM KRAJU
Wyjazd serwisanta, którego miejscem świadczenia pracy wskazanym w umowie o pracę jest województwo mazowieckie, do obsługiwanych placówek na obszarze tego województwa nie stanowi podróży służbowej. Stanowić ją będzie natomiast wyjazd do Krakowa czy Gdańska, czyli miejscowości położonych poza jego województwem stanowiącym jego miejsce świadczenia pracy.
Co nie jest podróżą służbową
Miejsce pracy jest jednym z elementów treści umowy o pracę. Na mocy porozumienia strony mogą je zmienić, także na czas określony w porozumieniu. W takiej sytuacji ma miejsce delegowanie pracownika w celu wykonywania pracy poza stałym miejscem pracy. Podjęcie wyjazdu służbowego, połączonego z wykonywaniem pracy, na podstawie porozumienia zawartego z pracodawcą, nie jest podróżą służbową w rozumieniu art. 77 par. 1 k.p. (por. wyrok SN z 20 lutego 2007 r., II PK 165/06, OSNP 2008/7-8/97). Oddelegowany nie znajduje się w podróży służbowej, gdyż wykonuje pracę w określonym w umowie miejscu pracy. Nie przysługują mu diety i zwrot kosztów z tytułu podróży służbowej. Oddelegowany może natomiast otrzymać polecenie wykonania zadania poza miejscem oddelegowania i wówczas będzie to podróż służbowa. Potwierdza to wyrok z 11 lutego 1999 r., w którym SN stwierdził, że dla pracownika zatrudnionego na zagranicznej budowie o stałej lokalizacji miejsca wykonywania pracy, podróżą służbowa jest delegowanie do innej miejscowości w kraju zatrudnienia za granicą, w celu załatwienia spraw związanych z realizacją tej budowy (II UKN 466/98, OSNAPiUS 2000/7289).
Pracodawcy często wypłacają delegowanym pracownikom zwrot kosztów dojazdu, odpowiednik diet czy dodatkowe wynagrodzenie. Stanowi to przychód pracownika, podlegający opodatkowaniu. W przypadku oddelegowania na terytorium RP wypłacone kwoty otrzymane przez pracownika podlegają w całości opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast przy oddelegowaniu poza granice RP zwolnione z podatku dochodowego są dochody pracownika w wysokości nieprzekraczającej rocznie kwoty 30 proc. diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju - zgodnie z art. 21 ust. 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Podobnie będzie z zapewnieniem pracownikowi mieszkania w miejscu oddelegowania (miejscu wykonywania pracy). Zwolnione z opodatkowania są jedynie hotele robotnicze oraz kwatery prywatne wynajmowane na cele zbiorowego zakwaterowania do limitu 500 zł (art. 21 ust. 19 ustawy o podatku dochodowym).
Zwrot kosztów używania przez pracownika w celach służbowych do jazd lokalnych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej między pracodawcą a pracownikiem, o używanie pojazdu do celów służbowych, na warunkach określonych w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. nr 27, poz. 271 z późn. zm.).
Podróżą służbową nie jest także:
• okresowe zatrudnienie pracownika u innego pracodawcy w wyniku zawartego przez tych pracodawców porozumienia (wyrok SA w Łodzi z 6 marca 1991 r., III APr 16/91, OSP 1992/1/21),
• przeniesienie pracownika do pracy w innej miejscowości na podstawie art. 42 par. 4 k.p.,
• przemieszczanie się pracownika w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych po miejscowości, w której znajduje się jego placówka zatrudnienia (tzw. jazdy lokalne).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK