| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak rozliczyć w ZUS wypłatę wyrównania zasiłków

Jak rozliczyć w ZUS wypłatę wyrównania zasiłków

Od 3 miesięcy pracodawcy mają obowiązek wypłacać wyrównania wynagrodzeń chorobowych i zasiłków na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06). Wyrok ten dotyczy zasad wliczania do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych składników wynagrodzenia, od których pracownik opłacił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłków.

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego pracownik złożył we wrześniu 2008 r. wniosek o wypłatę wyrównania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, które powinno zostać naliczone od podstawy wymiaru uwzględniającej wcześniej niewliczaną premię miesięczną.

Pracodawca wypłacił w październiku 2008 r. należne wyrównanie w łącznej kwocie 425 zł.
W imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA za październik 2008 r. należy wykazać:
 w bloku III.A - dane identyfikacyjne pracownika,
 w bloku III.B, w polu 01 - kod tytułu ubezpieczenia 01 10 xx,
 w bloku III.B, w polu 02 - kod świadczenia/przerwy „335”,

 w bloku III.B, w polu 03 i 04 - ostatni okres, za który przysługuje wyrównanie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, tj. 17.12. - 21.12.,

 w bloku III.B, w polu 05 - liczbę dni 5,

 w bloku III.B, w polu 07 - kwotę 425 zł; jest to łączna kwota wyrównania, przysługująca za wszystkie okresy niezdolności do pracy z powodu choroby (tj. okres 8.01-19.01.2007 r. kwota 300 zł, okres 17.12-21.12.2007 r. kwota 125 zł).

Jeśli ostatni okres, za jaki pracownik otrzymał wynagrodzenie chorobowe, przypadał na przełomie lat kalendarzowych, w raporcie ZUS RSA należy wykazać całą kwotę wyrównania i okres wypłaty wynagrodzenia obejmujący jeden (ostatni) rok kalendarzowy.

Zgodnie z zasadami wypełniania dokumentów rozliczeniowych okres „od ..... do .....” nie może wykraczać poza rok kalendarzowy.
WAŻNE!

Wypełniając raport ZUS RSA nie można wykazać okresu przypadającego na przełomie roku; należy wykazać okres przypadający w ostatnim roku, za który wyrównanie jest wypłacone.

W takiej sytuacji w ZUS RSA należy wykazać okres pobierania świadczenia przypadający od 1 stycznia danego roku.
PRZYKŁAD

W związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego pracownik złożył we wrześniu 2008 r. wniosek o ponowne ustalenie podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby za okres od 27 grudnia 2007 r. do 11 stycznia 2008 r., wypłaconego w styczniu 2008 r.

W październiku 2008 r. płatnik składek wypłacił należne wyrównanie w kwocie 400 zł.
Wypłacone wyrównanie należy wykazać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA za październik 2008 r., wykazując:
 w bloku III.A - dane identyfikacyjne pracownika,
 w bloku III.B, w polu 01 - kod tytułu ubezpieczenia 01 10 xx,
 w bloku III.B, w polu 02 - kod świadczenia/przerwy „335”,

 w bloku III.B, w polu 03 i 04 - okres, za który przysługuje wyrównanie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy przypadający w nowym roku, tj. 01.01-11.01.,

 w bloku III.B, w polu 05 - liczbę dni 11,

 w bloku III.B, w polu 07 - kwotę 400 zł; jest to kwota wyrównania, przysługująca za cały okres niezdolności do pracy z powodu choroby (tj. okres 27.12.-31.12.2007 r. kwota 125 zł, okres 01.01.-11.01.2008 r. kwota 275 zł).

Kwotę wyrównania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby należy uwzględnić w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne wykazanej w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA sporządzanym za danego pracownika za miesiąc, w którym nastąpi wypłata tego wyrównania. Od kwoty wyrównania należy pobrać składkę w wysokości 9% podstawy wymiaru, ponieważ stawka składki, jaką należy zastosować, zależy od daty wypłacenia przychodu.

Ewentualne odsetki za opóźnienie w wypłacie wyrównania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby nie stanowią podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Kwotę wyrównania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy (bez odsetek) należy doliczyć do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne za miesiąc, w którym wypłacono wyrównanie.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK