| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Za szkodę wyrządzoną przez pracownika tymczasowego jedynie „przy okazji” wykonywania pracy pracownik będzie odpowiadał samodzielnie na podstawie przepisów prawa cywilnego.

Ustawa w art. 8 ustanawia zakaz powierzania pracownikowi tymczasowemu pewnych prac.

Są to mianowicie prace:

• szczególnie niebezpieczne w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 23715 k.p.,

• na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika w okresie uczestniczenia tego pracownika w strajku. Ma to na celu ochronę prawa do strajku zatrudnionych osób,

• na stanowisku pracy, na którym w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, był zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Pojęcie prac szczególnie niebezpiecznych zawiera § 80 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).

Przez prace szczególnie niebezpieczne rozumie się prace wymienione w przepisach tego rozporządzenia oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę jako szczególnie niebezpieczne. Pracodawca jest obowiązany do ustalenia i aktualizowania wykazu prac szczególnie niebezpiecznych występujących w zakładzie pracy.

W odniesieniu do zakazu zatrudniania pracownika w okresie strajku należy pamiętać, że ograniczenie to nie dotyczy zakazu kontynuowania zatrudniania na identycznym stanowisku pracy, jakie zajmuje osoba strajkująca.

Ostatnie z wyżej wskazanych wyłączeń odnosi się do przypadków zastępowania dotychczasowych pracowników pracownikami tymczasowymi. Nie jest przy tym istotne, czy ustanie stosunku pracy nastąpiło w trybie zwolnień grupowych, czy też w trybie indywidualnym, ale że zostało dokonane na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych. Przepisy tej ustawy odnoszą się do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników.

Z punktu widzenia pracodawcy użytkownika istotne jest, że łączny okres wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika nie może przekroczyć 12 miesięcy w okresie obejmującym 36 kolejnych (następujących po sobie) miesięcy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »