| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Pracodawca otrzymujący refundację musi zobowiązać się do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wszystkich młodocianych finansowanych z Funduszu Pracy przez 6 miesięcy po zakończeniu przygotowania zawodowego.

Przykład

Pracodawca rozwiązał umowę o pracę z młodocianym z powodu likwidacji firmy. Stało się to już po 15 listopada.

Nowy pracodawca młodocianego może ubiegać się także o refundację, mimo że minął już termin składania wniosku. Terminu powyższego nie stosuje się bowiem w razie umożliwienia młodocianemu kontynuowania nauki zawodu u nowego pracodawcy, w czasie trwania roku szkolnego, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z dotychczasowym pracodawcą z powodu:

ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,

orzeczenia lekarskiego zawierającego przeciwwskazania do kontynuowania nauki w danym zawodzie przez młodocianego.

Wniosek (a tym samym refundacja) może dotyczyć tylko ograniczonej liczby młodocianych. Jest to mianowicie:

• nie więcej niż trzech młodocianych w odniesieniu do pracodawców zatrudniających wyłącznie młodocianych,

• nie więcej niż trzykrotna liczba pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (niebędących młodocianymi).

Przykład

W zakładzie pracy zatrudnionych jest 25 pracowników. Z tego 16 na pełne etaty, 3 na 3/4 etatu i 4 na 1/2 etatu i 2 osoby na 1/4 etatu. Czterech pracowników pracujących na pół etatu zatrudnionych jest na podstawie umów na czas określony, 2 osoby zatrudnione na 1/4 etatu mają umowy na okres próbny, pozostałe osoby zatrudnione są na czas nieokreślony. Pracodawca chciałby zatrudnić młodocianych w celu przygotowania zawodowego i uzyskać refundację z tego tytułu.

W przedstawionej sytuacji nie bierzemy pod uwagę 2 pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę zawartych na okres próbny oraz 4 osób pracujących na czas określony. Nie ma tutaj znaczenia wymiar ich czasu pracy, gdyż zawsze bierzemy pod uwagę tylko rodzaj umowy o pracę.

Pozostałych pracowników musimy przeliczyć na pełne etaty - pracodawca zatrudnia w takim ujęciu 18,25 osoby.

Pamiętając o tym, że maksymalna liczba zatrudnianych młodocianych uzależniona jest od liczby pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony w przeliczeniu na pełne etaty, pracodawca może ubiegać się więc o refundację maksymalnie za 54 młodocianych (18,25 pełnego etatu x 3 = 54,75, co musimy odnieść w dół do pełnej liczny i otrzymujemy 54 pracowników młodocianych).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mirosław Siwiński

Radca Prawny nr wpisu WA-9949 Doradca Podatkowy nr wpisu 09923

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »