| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Przykład

Pracownik otrzymał na początku lutego orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Z pracodawcą, u którego był zatrudniony w chwili otrzymania tego orzeczenia, był związany umową o pracę do końca października, z początkiem listopada podjął pracę u kolejnego pracodawcy (zatrudnienie na czas nieokreślony).

U pierwszego pracodawcy urlop dodatkowy osobie tej nie przysługiwał. Nabędzie prawo do tego urlopu już w trakcie zatrudnienia u kolejnego pracodawcy, po upływie roku od dnia otrzymania orzeczenia (czyli z początkiem lutego kolejnego roku).

Pracownik zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności może mieć łącznie 30 lub nawet 36 dni roboczych urlopu w roku kalendarzowym.

Uzależnione jest to od ogólnego stażu pracy (art. 154 k.p.):

• w pierwszym przypadku (20 dni urlopu zwykłego i 10 dni dodatkowego) - gdy jest zatrudniony krócej niż 10 lat,

• w drugim przypadku (26 dni urlopu zwykłego i 10 dodatkowego) - gdy jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Roczny wymiar urlopu osoby niepełnosprawnej wymaga przeliczenia na godziny, przy czym jeden dzień roboczy odpowiada dopuszczalnemu dobowemu wymiarowi czasu pracy tej osoby.

W związku z tym, że pracownicy o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą pracować 7 godzin na dobę, mogą mieć rocznie prawo do:

• 210 godzin urlopu (140 godzin zwykłego i 70 godzin dodatkowego) albo

• 252 godzin urlopu (odpowiednio: 182 i 70 godzin).

Przykład

Zaszła niespodziewana konieczność wykonywania pracy przez pracownika niepełnosprawnego, który wykorzystuje akurat dodatkowy urlop wypoczynkowy.

Do dodatkowych urlopów przysługujących osobom niepełnosprawnym stosuje się postanowienia Kodeksu pracy w zakresie nieuregulowanym przepisami ustawy o rehabilitacji. W związku z tym możemy stosować także przepis art. 167 k.p. dający możliwość odwołania z urlopu. Należy pamiętać, że odwołanie z urlopu będzie możliwe tylko i wyłącznie wtedy, gdy obecności pracownika w zakładzie pracy będą wymagać okoliczności niemożliwe do przewidzenia w chwili rozpoczynania urlopu. Ponadto w odwołaniu należy wskazać termin, w jakim pracownik ma się stawić do pracy. Musi on być realny, tzn. obiektywnie umożliwiać dotarcie danej osoby do zakładu pracy.

Dodatkowy urlop powinien być również w przypadku niewykorzystania go przed zakończeniem stosunku pracy zrekompensowany ekwiwalentem pieniężnym. Stosujemy tutaj identyczne zasady jak w odniesieniu do urlopu wypoczynkowego przysługującego wszystkim zatrudnionym osobom.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »