| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Ma to na celu umożliwienie kontynuowania nauki w dotychczasowym lub pokrewnym zawodzie. Informacja ta powinna zostać przekazana przed złożeniem pisma w sprawie wypowiedzenia stosunku pracy młodocianemu. Przekazanie takiej informacji nie jest wymagane w razie zastosowania zwolnienia dyscyplinarnego.

Należy jednak pamiętać, że możliwość rozwiązania umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego została znacznie ograniczona.

Wypowiedzenie możliwe jest tylko, gdy:

• młodociany nie wypełnia obowiązków wynikających z umowy o pracę lub obowiązku dokształcania się (w tym przypadku konieczne jest uprzednie zastosowanie wobec niego środków wychowawczych),

• została ogłoszona upadłość lub likwidacja pracodawcy,

• nastąpiła reorganizacja zakładu pracy uniemożliwiająca kontynuowanie przygotowania zawodowego,

• stwierdzona została nieprzydatność młodocianego do pracy, w zakresie której odbywa się przygotowanie zawodowe.

Przy umowie zawartej na czas określony musimy również pamiętać o tym, że rozwiązanie jej za wypowiedzeniem możliwe będzie tylko wtedy, gdy dodatkowo została zawarta na okres przekraczający 6 miesięcy a strony przewidziały w jej postanowieniach możliwość wcześniejszego rozwiązania.

Dodatkowe uprawnienia

Pracodawca ustala wymiar i rozkład czasu pracy młodocianego zatrudnionego przy lekkiej pracy, uwzględniając tygodniową liczbę godzin nauki wynikającą z programu nauczania, a także z rozkładu zajęć szkolnych młodocianego. Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin. W dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych wymiar czasu pracy młodocianego nie może przekraczać 2 godzin. Wymiar czasu pracy młodocianego w okresie ferii szkolnych nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Dobowy wymiar czasu pracy młodocianego w wieku do 16 lat nie może jednak przekraczać 6 godzin.

W związku z tym, że ten wymiar czasu pracy obowiązuje także w przypadku, gdy młodociany jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy, pracodawca zobowiązany jest przed nawiązaniem stosunku pracy uzyskać od młodocianego oświadczenie o zatrudnieniu albo o niepozostawaniu w zatrudnieniu u innego pracodawcy.

Czas pracy młodocianego (zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego) w wieku do 16 lat nie może przekraczać 6 godzin na dobę, co daje maksymalnie 30 godzin w 5-dniowym tygodniu pracy. Natomiast czas pracy młodocianego, który ukończył 16 lat (tutaj możliwe jest zatrudnienie zarówno przy pracach lekkich, jak też w celu przygotowania zawodowego), a nie ukończył jeszcze 18, nie może przekraczać 8 godzin na dobę.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »