| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Korzyści dla pracodawcy

W trakcie odbywania służby zastępczej poborowemu przysługuje świadczenie pieniężne w wysokości 640 zł miesięcznie. Jest ono wypłacane przez pracodawcę, ale zwrotu wypłaconego (oczywiście wypłaconego w prawidłowej wysokości) świadczenia dokonuje marszałek województwa na podstawie przedstawionej przez pracodawcę comiesięcznej noty księgowej. Refundacja dotyczy tylko kwoty 640 zł. Narzuty leżące po stronie pracodawcy nie są zwracane - stanowią koszty zatrudniającego.

Świadczenie to zwolnione jest z podatku dochodowego (art. 21 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), objęte jest jednak obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Ze względu na to, że przysługuje ono każdemu poborowemu w identycznej wysokości, stała będzie wysokość składek (poza oczywiście składką na ubezpieczenie wypadkowe, która jest zróżnicowana w zależności od ryzyka związanego z daną pracą).

Wysokość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne będzie się kształtować następująco:

• ubezpieczenie emerytalne - 19,52% podstawy wymiaru (po 50% pracodawca i poborowy) - obie strony po 62,46zł,

• ubezpieczenie rentowe - 6% podstawy wymiaru (pracodawca 4,5% i poborowy 1,5% - a zatem pracodawca 28,80 zł i poborowy 9,6 zł, każda ze stron po 41,6 zł, chorobowe - 2,45% podstawy wymiaru (w całości poborowy) - 15,68 zł,

• ubezpieczenie wypadkowe - wysokość uzależniona od wykonywanej pracy - od 0,40% do 8,12% podstawy wymiaru (w całości pokrywane przez pracodawcę),

• ubezpieczenie zdrowotne - jako że świadczenia dla poborowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 0 zł.

Przykłady

Poborowy wykonuje pracę w domu pomocy społecznej (składka na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 1,47% podstawy wymiaru):

ubezpieczenie emerytalne - 19,52% podstawy wymiaru (z tego po połowie płacą pracodawca i poborowy) - obie strony po 62,46 zł,

ubezpieczenie rentowe - 6% podstawy wymiaru (pracodawca 4,5% i poborowy 1,5%) - pracodawca 28,80 zł i poborowy 9,6 zł,

chorobowe - 2,45% podstawy wymiaru (w całości poborowy) - 15,68 zł,

ubezpieczenie wypadkowe - w tym przypadku 9,41 zł.

Łącznie:

pracodawca - 100,68 zł,

poborowy - 89,75 zł.

Poborowy w trakcie odbywania służby zastępczej jest także zatrudniony na podstawie umowy o pracę.

Według art. 9 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w przedstawionej sytuacji podstawą do odprowadzania obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) jest zatrudnienie w ramach stosunku pracy. Poborowy powinien więc otrzymywać świadczenie związane z odbywaniem służby zastępczej bez potrąceń na składkę emerytalną, rentową, chorobową i wypadkową.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK