| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

W zakresie określenia, czym jest „praca przy pilnowaniu”, możemy posłużyć się definicją ochrony mienia (jest to pojęcie zbliżone do „pilnowania”) zawartą w art. 2 pkt 5 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (DzU z 2005 r. nr 145, poz. 1221 ze zm.). Polega ona na działaniach zapobiegających przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu, a także przeciwdziałaniu powstaniu szkody wynikającej z tych zdarzeń oraz niedopuszczających do wstępu osób nieuprawnionych na teren chroniony.

Prace przy pilnowaniu wykonują na pewno dozorcy, portierzy, konwojenci. Pamiętajmy jednak, że mówimy o pracownikach niepełnosprawnych, z czym związana jest niekiedy (w zależności od stopnia niepełnosprawności i konkretnych problemów zdrowotnych) ograniczona możliwość wykonywania przez nich pewnych prac. Raczej (ale nie wyłącznie) możliwość ta będzie się sprowadzać do pracy jako stróż, dozorca, portier.

Czynności pilnowania powinny stanowić całkowity lub prawie całkowity zakres zadań służbowych tej osoby. Oczywiście pracownik ten może mieć także inne zadania w zakresie obowiązków.

Artykuł 17 ustawy o rehabilitacji przyznaje osobie niepełnosprawnej prawo do dodatkowej 15-minutowej przerwy w pracy przeznaczonej na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Podlega ona w całości wliczeniu do czasu pracy. Udzielana jest niezależnie od 15-minutowej przer- wy z art. 134 k.p.

Stosowanie wskazanych powyżej krótszych norm czasu pracy nie może spowodować obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, które odpowiadają osobistemu zaszeregowaniu pracownika lub zaszeregowaniu wykonywanej pracy, po przejściu na te normy czasu pracy ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop ten nie będzie przysługiwać, gdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (np. dodatkowe urlopy dla sędziów). Gdy jednak wymiar takiego urlopu jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast niego przysługuje urlop dodatkowy w wymiarze wskazanym w ustawie, czyli 10 dni roboczych.

Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu roku po dniu zaliczenia go do jednego z dwóch wskazanych stopni niepełnosprawności. Wynika z tego, że jeżeli osoba o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (która posiada już prawo do dodatkowego urlopu) zostanie ze względu na pogorszenie się stanu zdrowia zaliczona do grupy osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, prawa do tego urlopu nie będzie nabywać na nowo.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »