| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Przepisy ustawy nie precyzują terminu, w którym zaświadczenie może być wydane. Sformułowania „na żądanie wolontariusza” nie można jednak rozumieć w sposób powyższy. Chodzi tu o osoby obecnie będące wolontariuszami, jak również wykonujące wolontariat na rzecz danego podmiotu uprzednio.

Porozumienie określa co najmniej zakres, sposób i czas wykonywania świadczeń przez wolontariusza. Jest to jego minimalna treść, która może zostać rozszerzona (np. o postanowienia związane z nieobecnościami wolontariusza - sposób informowania korzystającego, termin, w jakim powinien on zostać poinformowany itp.).

Każde porozumienie powinno zawierać bezwzględnie postanowienie o możliwości jego rozwiązania ze wskazaniem sposobów tego rozwiązania. W związku z tym, że wolontariusz wykonuje zadania ochotniczo, nie można ustanawiać zbytnich ograniczeń w rozwiązaniu przez niego porozumienia.

Dodatkowe uprawnienia

Obowiązki korzystającego zostały sprowadzone przede wszystkim do podstawowych kwestii związanych z bezpieczeństwem wykonywanej pracy.

Korzystający jest zobowiązany:

• informować wolontariusza o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa związanym z wykonywanymi świadczeniami oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami,

• zapewnić wolontariuszowi, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, bezpieczne i higieniczne warunki wykonywania przez niego świadczeń, w tym - w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem - odpowiednie środki ochrony indywidualnej,

• pokrywać, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach, koszty podróży służbowych i diet (art. 45 ustawy o wolontariacie).

Przy „zatrudnianiu” wolontariusza zastosowanie powinny znaleźć wszystkie przepisy bhp związane z zatrudnianiem pracowników. Powinien on przejść szkolenie wstępne bhp, jak również wstępne badania lekarskie, które określą, czy jest w stanie wykonywać świadczenia wchodzące w zakres porozumienia.

Podkreślmy, że obowiązki te nie zostały uzależnione od długości współpracy. Nawet bardzo krótkie wykonywanie świadczeń przez wolontariusza nie zwalnia korzystającego z obowiązku zapewnienia mu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wynikających z przepisów prawa pracy.

Artykuł 45 ust. 1 pkt 1 ustawy o wolontariacie obliguje korzystającego do poinformowania wolontariusza o ryzyku dla zdrowia.

Przez analogię do art. 226 k.p. obowiązek ten polega na poinformowaniu wolontariusza o:

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK