| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Przykładowo można podać:

• pomoc społeczną, w tym pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji, oraz pomoc w wyrównywaniu szans tych rodzin i osób,

• działalność w zakresie nauki, edukacji, oświaty i wychowania,

• działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości,

• działalność związaną z upowszechnianiem kultury fizycznej i sportu.

Wykonywanie określonego świadczenia może być zlecone wolontariuszowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia w tym zakresie, jeżeli takie są wymagane (np. wymogi dotyczące udzielania świadczeń zdrowotnych).

Wprowadzono obowiązek zawarcia między korzystającym a wolontariuszem porozumienia. Przepisy nie narzuciły jednak formy szczególnej takiego porozumienia. Może być więc zawarte w formie ustnej. Do celów dowodowych (i aby ustrzec się przed zarzutem zatrudniania „na czarno”) dobrze byłoby zawsze zawierać porozumienia pisemne.

Na piśmie porozumienie musi zostać sporządzone, gdy świadczenie wolontariusza wykonywane jest przez okres dłuższy niż 30 dni. W niektórych przypadkach stanie się tak dopiero po upływie tego okresu - wówczas gdy pierwotnie strony nie zakładały, że tak długo potrwa ich współpraca. W sytuacji gdy z góry wiadome jest, że wolontariusz będzie wykonywał zadania na rzecz korzystającego przez co najmniej taki okres, porozumienie od początku powinno przybrać formę pisemną.

Wolontariusz może domagać się także pisemnego potwierdzenia każdego zawartego porozumienia. Ponadto korzystający ma obowiązek wydania na żądanie pisemnego zaświadczenia o wykonaniu świadczeń, w tym o ich zakresie.

Przykłady

Wolontariusz żąda wydania opinii na temat jakości wykonywanej przez niego pracy.

Wydanie pisemnej opinii o wykonaniu świadczeń przez wolontariusza uzależnione jest od dobrej woli korzystającego. Zaświadczenie o wykonywaniu świadczeń nie ma charakteru opinii.

Studentka przez okres 2 miesięcy wykonywała świadczenia na rzecz ośrodka pomocy społecznej na zasadzie wolontariatu. Po ukończeniu studiów (rok później) zaczęła starać się o pierwszą pracę. Umieściła w życiorysie fakt wykonywania świadczeń, jednak nie posiadała żadnego zaświadczenia. Zwróciła się do ośrodka z zapytaniem, czy jest możliwość wydania zaświadczenia oraz pisemnej opinii. Dyrekcja odmówiła, twierdząc, że tego rodzaju dokumenty mogą być wydane jedynie wolontariuszowi, czyli osobie, która w danej chwili wykonuje na rzecz korzystającego świadczenia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »