| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Obligatoryjną czynnością jest złożenie wniosku o organizację robót publicznych do starosty. Powinien on zawierać takie same elementy jak wniosek o organizację prac interwencyjnych (patrz wyżej), poza wymogiem dołączenia do wniosku oświadczenia o niepozostawaniu w stanie likwidacji lub upadłości. Taki sam jest też zakres umowy zawieranej między starostą a organizatorem robót publicznych.

Jeżeli starosta zgodził się (na wniosek pracodawcy) na udzielenie pracodawcy zaliczki na poczet wypłat wynagrodzeń oraz opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, umowa powinna określać ponadto:

• termin przekazania zaliczki, który nie może być wcześniejszy niż 5 dni przed terminem płatności, na który jest przyznana (czyli terminem wypłaty wynagrodzenia u danego pracodawcy lub terminem opłacania składek do ZUS). Termin ten być określony w taki sposób, aby umożliwiał terminową wypłatę wynagrodzeń skierowanym bezrobotnym i opłacenie składek na ubezpieczenia społeczne,

• sposób rozliczenia zaliczki.

Kwota zaliczki nie może przekroczyć należnej pracodawcy kwoty podlegających refundacji za dany miesiąc wynagrodzeń i liczonych od nich składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu zatrudnienia skierowanych bezrobotnych.

Przykład

Bezrobotny zatrudniony w ramach robót publicznych przez kilka miesięcy jest nieobecny w pracy z powodu choroby.

W odniesieniu do osoby zatrudnianej w ramach robót publicznych stosujemy takie same zasady jak w stosunku do pozostałych pracowników. Jest to bowiem pracownik zakładu pracy (zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony), inne jest tylko źródło finansowania części jego wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne od tego wynagrodzenia.

W powyższej sytuacji można zastosować art. 53 k.p.

• Dofinansowanie na stanowisko pracy

Pracodawca, który zatrudnił skierowanego do pracy bezrobotnego, może ubiegać się o refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla tej osoby. Wysokość pomocy, która powinna zostać dokładnie określona w umowie zawartej między pracodawcą a starostą, nie może być w tym przypadku większa niż 5-krotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia (wysokość tego wynagrodzenia określamy z dnia zawarcia umowy).

Warunki uzyskania tego wsparcia są następujące:

• wystąpienie z wnioskiem do właściwego ze względu na tworzone miejsce pracy starosty,

• udokumentowanie faktycznie poniesionych kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy,

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK