| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Odnosi się to nie tylko do osób o wysokim stopniu niepełnosprawności (znacznym lub umiarkowanym), chociaż w praktyce biorąc pod uwagę fakt, że osoba ta wymaga pomocy, będzie dotyczyć faktycznie tych pracowników. Decydujące znaczenie będzie miało tutaj konkretne schorzenie danej osoby, które utrudnia jej funkcjonowanie w zakładzie pracy.

Wysokość tej refundacji stanowi iloczyn kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę i ilorazu godzin w miesiącu, przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu oraz miesięcznej liczby godzin pracy tego pracownika niepełnosprawnego. Trzeba zwrócić uwagę na zastrzeżenie, zgodnie z którym liczba godzin pracy przeznaczonych wyłącznie na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu nie może przekraczać 20% liczby godzin pracy pracownika w miesiącu. Kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekraczać pensji pracownika niepełnosprawnego.

Przykład

Jeden z pracowników zna język migowy i w związku z tym pomaga pracownikowi niepełnosprawnemu w kontaktach z przełożonymi i współpracownikami:

poświęca na to 15% swojego czasu pracy,

zarabia miesięcznie 1700 zł,

pracownik niepełnosprawny zatrudniony jest na 3/4 etatu, mając orzeczony znaczny stopień niepełnosprawności.

Osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności może pracować maksymalnie 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Czas pracy wskazanego pracownika niepełnosprawnego (3/4 etatu) może wynosić zatem 5,25 godziny na dobę i 26,25 tygodniowo.

Dofinansowanie będzie uzależnione od wymiaru czasu pracy w danym miesiącu. Dokonamy obliczeń dla kwietnia 2008 r. Czas pracy w tym miesiącu wynosi 176 godzin. W odniesieniu do pracownika niepełnosprawnego o znacznym stopniu niepełnosprawności - 140 godzin (dobowy czas pracy równy 7 godzinom), a przy 3/4 etatu - 105 godzin (3/4 ze 140 godzin pełnego wymiaru czasu pracy osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności).

Wysokość wynagrodzenia pracownika opiekującego się pracownikiem niepełnosprawnym nie ma znaczenia w odniesieniu do kwoty refundacji.

Wyliczamy czas pracy pracownika pomagającego osobie niepełnosprawnej w części poświęconej na tę pomoc:

176 godzin (czas pracy w kwietniu) x 15% = 26,4 godziny.

936 zł (minimalne wynagrodzenie za pracę w grudniu 2007 r. - bierzemy zawsze wynagrodzenie minimalne obowiązujące w poprzednim roku) mnożymy przez 26,4 godz. (15% wymiaru czasu pracy pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu w kwietniu 2008 r.) dzielone przez 115,5 godzin (wymiar czasu pracy danej osoby niepełnosprawnej w kwietniu 2008 r.).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »