| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Oczywiście poruszamy się w zakresie pensji danej osoby. Jeżeli jest ona niższa, wsparcie będzie również odpowiednio niższe.

Miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia w części finansowanej ze środków publicznych. Pracodawca, dokonując obliczenia jego kwoty, musi zatem pomniejszyć jego wysokość w przypadku, gdy wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego zostało w części sfinansowane z innych środków publicznych (nie tylko ze środków PFRON).

Przykład

Osoba niepełnosprawna została zatrudniona u dwóch pracodawców - na 3/4 etatu u pierwszego, a następnie podjęła pracę u drugiego pracodawcy na 1/2 etatu.

Według art. 26b ust. 3 ustawy, w przypadku gdy osoba niepełnosprawna jest zatrudniona u więcej niż jednego pracodawcyi jej łączny wymiar czasu pracyprzekracza pełny wymiar czasu pracy, miesięczne dofinansowanie przyznaje się na tę osobę w wysokości nieprzekraczającej kwoty miesięcznego dofinansowania przyznawanego na osobę zatrudnioną w pełnym wymiarze czasu pracy. Ważne jest to, że miesięczne dofinansowanie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu pracy tej osoby w pierwszej kolejności przyznaje się pracodawcy, który wcześniej zatrudnił tę osobę. Może to powodować obniżenie wsparcia dla pracodawcy, który zatrudnił tę osobę jako drugi.

W przedstawionej sytuacji pracodawca pierwszy otrzyma dofinansowanie w wysokości 75% maksymalnej jego kwoty, a pracodawca drugi jedynie 25% tej sumy.

Pracodawca podlega kontroli w zakresie miesięcznego dofinansowania, w szczególności dotyczącej ustalania wysokości miesięcznego dofinansowania i wypłaty wynagrodzeń pracownikom niepełnosprawnym. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości pracodawca zostanie zobowiązany do zwrotu wypłaconego dofinansowania w zakresie stwierdzonych nieprawidłowości.

Wszelkie szczegóły w zakresie tych dofinansowań reguluje rozporządzenie MPiPS z 13 grudnia 2007 r. w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (DzU nr 240, poz. 1755).

Pracodawca korzystający z tej formy wsparcia musi składać do PFRON:

• miesięczne informacje o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem pracowników, u których stwierdzono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe lub epilepsję, oraz pracowników niewidomych,

• wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dany miesiąc,

• informacje o wysokości i rodzaju podwyższonych kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »