| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

Składki są zatem zasadniczo obowiązkowe, z małym wyjątkiem w odniesieniu do składki chorobowej, która jest dobrowolna, i wypadkowej (trzeba ją płacić tylko, gdy praca jest wykonywana w miejscu lub siedzibie prowadzenia działalności zleceniodawcy). Zdarza się również, że także ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą być dobrowolne.

Przykład

Składka emerytalna i rentowa będzie miała charakter dobrowolny, gdy zleceniobiorca jest jednocześnie pracownikiem i otrzymuje wynagrodzenie równe co najmniej minimalnemu, jak również w sytuacji, gdy zleceniobiorca prowadzi jednocześnie działalność gospodarczą, a z umowy zlecenia niewykonywanej w ramach tej działalności uzyskuje wynagrodzenie nie niższe niż 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ostatnim kwartale. Wtedy zleceniobiorca może wybrać, czy opłacać obowiązkowo składki z firmy czy ze zlecenia. W takiej sytuacji drugi tytuł do ubezpieczenia staje się dobrowolny, a obowiązkowa pozostaje jedynie składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Z wpłacania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne zwolnieni są ponadto zleceniodawcy zawierający umowy z uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, ponadpodstawowych lub studentów do ukończenia przez nich 26. roku życia.

Ponadto zleceniobiorca, który wykonuje zlecenie w ramach własnej działalności gospodarczej, nie może zapominać o wystawieniu faktury i doliczeniu podatku VAT.

Co do zasady w zakresie umowy zlecenia nie mieszczą się czynności o charakterze faktycznym, np. udzielenie porady - charakterystyczne dla umowy o dzieło.

Niewątpliwym plusem tej formy zatrudnienia jest zdecydowanie większa swoboda w zakresie świadczonych usług - brak ścisłego podporządkowania (poza oczywiście obowiązkiem stosowania się do wskazówek zleceniodawcy). Strony umowy zlecenia cenią sobie również bardzo możliwość wypowiedzenia jej w każdym czasie. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia „dalszego zlecenia” (tzw. substytucji), tj. możliwości uchylenia się od obowiązku osobistego spełnienia świadczenia - sytuacja w prawie pracy całkowicie niedopuszczalna i zaprzeczająca istocie stosunku pracy.

Natomiast osoby decydujące się na podjęcie zatrudnienia w tej postaci muszą pamiętać, że żadne przepisy nie gwarantują im minimalnego wynagrodzenia za wykonanie zlecenia, często mogą pojawiać się również problemy związane z udzielaniem urlopu czy pracy ponad, przynajmniej domyślnie, założone godziny. Zupełnie inaczej rysuje się też kwestia odpowiedzialności pracownika i zleceniobiorcy. Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy ograniczona jest do wysokości jego 3-miesięcznego wynagrodzenia (poza sytuacjami odpowiedzialności za powierzone mienie i za umyślne wyrządzenie szkody) - odpowiedzialność zleceniobiorcy, w razie odmiennej regulacji umownej, będzie zawsze w pełnej wysokości.

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »