| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

W odróżnieniu od regulowanych wprost umów w Kodeksie cywilnym - tzw. umów nazwanych, tę grupę umów przyjęło się zbiorczo określać jako umowy nienazwane. Taką umową jest np. kontrakt menedżerski.

Umowa zlecenia

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (art. 734 § 1 k.c.), np. zawarcia umowy. Mamy tu więc dwa podmioty stosunku zobowiązaniowego - zamiast pracownika i pracodawcy występuje zleceniobiorca i zleceniodawca.

W braku odmiennej umowy zlecenie obejmuje umocowanie do wykonania czynności w imieniu dającego zlecenie, a zatem zleceniobiorca, co do zasady, działa jako pełnomocnik zleceniodawcy. Natomiast gdy w umowie wyraźnie wskazano, że zlecenie nie obejmuje takiego umocowania, zleceniobiorca działa we własnym imieniu, ale na rachunek zleceniodawcy.

Umowa zlecenia może być zawarta w dowolnej, wybranej przez strony formie, z zastrzeżeniem przepisów szczególnych.

Zawierana jest na czas określony bądź na czas nieokreślony. W praktyce zależy to od woli stron i specyfiki samego zlecenia będącego przedmiotem umowy.

Wynagrodzenie

Problematyka wynagrodzenia jest jedną z najbardziej charakterystycznych kwestii poruszanych przy ocenie umowy zlecenia. Umowy zlecenia choć są z reguły umowami odpłatnymi, to jednak przepisy Kodeksu cywilnego dopuszczają możliwość nieodpłatności zlecenia (co może wynikać jedynie z wyraźnego zastrzeżenia umownego, bądź ze szczególnych stosunków istniejących między jej stronami, regułą jest domniemanie odpłatności). Brak wynagrodzenia musi wynikać z umowy lub z okoliczności konkretnego zlecenia.

Wynagrodzenie może być dowolnie kształtowane, np. strony mogą ustalić, że część wynagrodzenia zostanie wypłacona przy wykonaniu pewnego etapu zlecenia bądź też dopiero po wykonaniu całości. Inaczej będzie również przy zleceniach cyklicznych. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się co do wysokości wynagrodzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadające wykonanej pracy (art. 735 k.c.). W literaturze przedmiotu wskazuje się, że wyliczenie wysokości takiego wynagrodzenia powinno opierać się na wyliczeniu czasu poświęconego na wykonanie zlecenia z uwzględnieniem stopnia skomplikowania zleconych czynności oraz kwalifikacji zleceniobiorcy.

Jeżeli strony nie ustalą inaczej w umowie lub nie wynika to z przepisów szczególnych, wynagrodzenie należy się zleceniobiorcy po wykonaniu zlecenia (art. 744 k.c.).

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »