| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

Wynagrodzenie

Wynagrodzenie to najważniejszy punkt umowy. To cena, jaką możemy zapłacić za korzystanie z usług specjalisty, determinuje możliwości ubiegania się o rzeczywistych fachowców w danej dziedzinie obecnych na coraz trudniejszym rynku. Ustalenie wysokości wynagrodzenia pozostawione zostało swobodzie kontraktowej stron, które mogą w sposób całkowicie dowolny ustalić system wynagradzania, sposób i termin wypłaty, miejsce spełnienia świadczenia, określenie jego poszczególnych składników, ustalenie kar umownych i możliwości dokonywania potrąceń. Jako że jest to również najważniejszy obowiązek spoczywający na spółce, niezwykle istotne jest precyzyjne sformułowanie zapisów umownych w tym zakresie.

Określenie wynagrodzenia menedżera możliwe jest zatem na wiele sposobów. Niejednokrotnie czyni się to przez wskazanie jednej, stałej kwoty, wypłacanej w określonych terminach z góry, ale normą jest, że obok niej występują w najróżniejszy sposób kształtowane dodatkowe elementy wynagrodzenia, jak premie, udział w zysku spółki itd. oraz tak powszechne już, że czasami zdajemy się o tym zapominać, korzyści, takie jak: samochód służbowy, telefon, laptop.

Kwestią mocno dyskusyjną, w szczególności w odniesieniu do dużych przedsiębiorstw z udziałem Skarbu Państwa, pozostaje sprawa przyznawania menedżerom, niejednokrotnie bardzo dużych odpraw z tytułu rozwiązania stosunku zatrudnienia (sięgającej nawet kilkudziesięciu miesięcznych wynagrodzeń).

W przypadku opóźnienia z wypłatą wynagrodzenia menedżerowi będzie przysługiwało na ogólnych zasadach przewidzianych w Kodeksie cywilnym prawo do żądania odsetek, na co z reguły pracownik bez postępowania sądowego nie może liczyć. Ponadto w przypadku zawinionego opóźnienia, oprócz odsetek, zarządca dysponuje również prawem domagania się wypłaty odszkodowania.

Zalety i wady kontraktów menedżerskich

Sposób regulacji postanowień kontraktu menedżerskiego jako umowy nienazwanej daje stosunkowo szerokie pole manewru. Ponieważ nie jest zamknięty ramą żadnych skonkretyzowanych przepisów, w zasadzie wybór szczegółowych uregulowań między pracowniczą a cywilną formą zatrudnienia z reguły należy do przyszłego menedżera, który jest zawsze stroną dominującą przy jego negocjacji. To od niego zależy, w jakim stopniu będzie chciał uzyskać dla siebie stabilizację zatrudnienia, przywileje socjalne czy inne charakterystyczne dla ochrony pracowniczej elementy czy też górę weźmie dość szeroki zakres wolności, jaki pociągają za sobą regulacje cywilnoprawne.

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »