| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

Pamiętajmy o potrzebie szczególnego podkreślenia tych elementów przy przygotowywaniu umowy o świadczenie usług w celu uniknięcia podejrzeń obejścia prawa.

Obciążenia ze stosunku pracy - podstawowe różnice

Ze względu na bardzo szeroki zakres ochrony, jaki daje pracownikowi umowa o pracę i regulacje płynące z przepisów prawa pracy pracodawcy chętnie sięgają po umowy cywilnoprawne.

Wspomniane przepisy uzupełniane normami prawa ubezpieczeniowego i podatkowego nakładają na pracodawcę wiele dodatkowych obowiązków i obciążeń, od których bądź to wolne są umowy o świadczenie usług, bądź w znacznym stopniu ich zakres jest ograniczony.

Wśród nich należy wyróżnić:

• współfinansowanie ubezpieczeń społecznych osoby zatrudnionej,

• zasadę, zgodnie z którą z tym samym pracodawcą w zakresie wykonywania pracy tego samego rodzaju pracownik może pozostawać tylko w jednym stosunku pracy (wyrok SN z 13 marca 1997 r. - I PKN 43/97, OSNP 1997/24/494),

• normy bezwzględnie wiążące pracodawcę (np. obowiązek udzielania płatnych urlopów wypoczynkowych, wypłaty wynagrodzenia za czas gotowości do wykonywania pracy, czyli za okresy de facto nieświadczenia pracy, jeżeli przyczyną takiego stanu rzeczy były przeszkody leżące po stronie pracodawcy),

• współfinansowanie Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Funduszu Pracy, funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych,

• uprzywilejowaną pozycję pracownika w sporach z pracodawcą - odrębne sądownictwo pracy i procedury w sprawach z zakresu prawa pracy.

Rodzaj umów o świadczenie usług

Brak powyższych gwarancji nie zraża jednak wielu pracowników, w konsekwencji czego decydują się oni na podpisanie jednej z umów cywilnoprawnych. Jakie mają możliwości? W ramach jakiego stosunku prawnego mogą świadczyć swoje usługi? Mają kilka możliwości, Kodeks cywilny bowiem zawiera uregulowania dotyczące wielu umów tego rodzaju. Możemy więc wybierać między umową zlecenia, umową o dzieło, umową składu a agencyjną, komisu, przewozu, w zależności od charakteru usługi, jaką chcemy świadczyć.

Co więcej coraz częściej ze względu na swego rodzaju kazuistyczny charakter i zakres wskazanych wyżej umów zawierane są porozumienia, których nie da się sklasyfikować jako umowy o świadczenie usług. Ta kategoria umów to tzw. umowy o świadczenie usług nieuregulowane odrębnymi przepisami. Do tych umów stosuje się wówczas przepisy o zleceniu i będą to z praktycznego punktu widzenia umowy o świadczenie usług, polegających na wykonaniu określonych czynności faktycznych, których nie można jednak zakwalifikować jako umowy zlecenia.

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »