| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

Zalety i wady. Cechy odróżniające

Umowa o dzieło ceniona jest szczególnie przez artystów i innych przedstawicieli tzw. wolnych zawodów. Cechuje ją swoboda co do miejsca, czasu i sposobu wykonywania swojego świadczenia. Wiążący jest w zasadzie tylko termin. W zakresie sposobu wykonywania pracy niewątpliwie za zaletę należy uznać, że przyjmujący zamówienie zobowiązuje się jedynie do osiągnięcia rezultatu. A zatem sposób wykonania dzieła jest pozostawiony uznaniu przyjmującego zamówienie, w przeciwieństwie do umowy o pracę, mocą której pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy w sposób mniej niezależny i podporządkowany. Z punktu widzenia przyjmującego zamówienie minusem będzie to, że do umowy o dzieło nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy o ochronie wynagrodzenia. Oznacza to bowiem, że przyjmujący zamówienie ma prawo wyłącznie do wynagrodzenia określonego w umowie. Stąd nie przysługują mu żadne uprawnienia w zakresie świadczeń gwarancyjnych, np. za czas choroby czy przestoju.

Trudno również uznać za cechę lukratywną umowy o dzieło możliwość niewykonywania dzieła osobiście przez przyjmującego zamówienie (pod warunkiem że nie zostanie to zastrzeżone w umowie), w sytuacji gdy i tak cała odpowiedzialność za wykonanie i jakość dzieła spoczywa zawsze na przyjmującym zlecenie.

Niepodlegającą dyskusji zaletą umowy o dzieło będzie natomiast brak obowiązku opłacania od niej składek ZUS, zarówno na ubezpieczenia społeczne, jak i ubezpiecze- nie zdrowotne.

Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy umowa jest zawarta z własnym pracodawcą lub jest wykonywana na jego rzecz. Składki opłaca się wówczas jak od pracownika.

Umowa o dzieło jest dla przedsiębiorcy najtańszym i najmniej kłopotliwym sposobem zatrudnienia. Największą też, w porównaniu z innymi formami zatrudnienia, kwotę netto otrzymuje przyjmujący zamówienie. Zatrudniony nie ma żadnych ubezpieczeń ani żadnych praw na wypadek choroby czy macierzyństwa. Umowa o dzieło, jako że nie stanowi tytułu do ubezpieczeń, nie daje również prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. Jeśli ktoś więc utrzymuje się wyłącznie na tej podstawie, a nie jest ubezpieczony jako członek rodziny (np. z pracującym mężem czy żoną), powinien rozważyć dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne.

Wynagrodzenie z umowy o dzieło (podobnie jak z umowy zlecenia) zawartej z własnym pracownikiem wchodzi (tak samo jak przychody z umowy o pracę) do podstawy wymiaru składek. Od wynagrodzenia z umowy o dzieło zawartej i wykonanej na rzecz pracodawcy w tych okresach nie opłacamy składek.

Czytaj także

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Green OK

Producent biologicznie aktywnych oraz przyjaznych dla środowiska ekologicznych nawozów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »