| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

Za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy, podnoszenie jej wydajności i jakości pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę.

Przykład

Firma ABC Sp. z o.o. zajmuje się sprzedażą używanych samochodów. W firmie zatrudnionych jest 14 pracowników. Pracownicy są wynagradzani w ten sposób, że oprócz stałego wynagrodzenia zasadniczego otrzymują comiesięczną premię prowizyjną określoną jako procent od wartości sprzedanego samochodu. Dodatkowo pracodawca przewidział nagrodę kwartalną dla pracownika, który w danym kwartale wykazał się największym zaangażowaniem w wypełnianiu swoich obowiązków pracowniczych. Zapis umowy o pracę brzmi następująco:

„Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 2000 zł brutto (dwa tysiące zł brutto) oraz premię prowizyjną w wysokości 0,5% wartości sprzedanego samochodu. Premia wypłacana jest comiesięcznie wraz z wynagrodzeniem zasadniczym do 5. następnego miesiąca.

Oprócz premii pracownikowi może zostać przyznana nagroda kwartalna w wysokości do 5000 zł brutto (do pięciu tysięcy zł brutto). Nagrodę przyznaje się za największe zaangażowanie w wykonywaniu powierzonych obowiązków”.

WAŻNE!

Przydzielanie pracownikom nagród i wyróżnień jest uprawnieniem pracodawcy, co oznacza, że może on nagrodzić lub wyróżnić pracownika, nawet jeśli w treści przepisów wewnątrzzakładowych lub w umowach o pracę nie przewidziano żadnych nagród dla pracowników.

Powszechnie przyjmuje się, że nawet gdyby Kodeks pracy nie zawierał uregulowań w powyższym zakresie, pracodawca miałby prawo do nagradzania i wyróżniania swoich pracowników. Takie działanie pracodawcy jako oczywiście korzystniejsze dla pracownika byłoby zgodne z prawem.

Nagroda, wyróżnienie, premia i inne świadczenia zawierające w nazwie słowo „nagroda”

Zarówno nagrody, wyróżnienia, jak i premie oraz inne świadczenia zawierające w nazwie słowo „nagroda” są elementami motywującymi pracowników. Zwiększają one chęć do pracy oraz powodują wzrost wysiłku pracowników oraz ich zaangażowania w wykonywaniu obowiązków. Świadczenia te są przede wszystkim formami uznania pracodawcy szczególnych zasług pracownika włożonych w wykonywanie powierzonych mu obowiązków.

Nagroda i wyróżnienie

Chociaż przepisy Kodeksu pracy nie zawierają definicji nagrody, to można stwierdzić, że nagrodą będzie świadczenie spełniające następujące warunki.

Nagroda, o której mowa w art. 105 k.p., to świadczenie:

• nieobowiązkowe,

• uzależnione od swobodnego uznania pracodawcy (charakter uznaniowy) w ramach określonych przez Kodeks pracy (oznacza to, że swobodna ocena pracodawcy powinna opierać się przede wszystkim na kryteriach określonych ogólnie w Kodeksie pracy, uwzględniając specyfikę wykonywania pracy w danym zakładzie),

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK