| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Przygotowania polegają na dokonaniu:

• analizy pracy,

• opisu pracy,

• specyfikacji pracy,

• określenia obszarów kluczowych rezultatów pracy.

Analiza pracy - ma na celu określenie, co składa się na pracę na nieobsadzonym stanowisku. Dostarcza ona informacji, które dotyczą zadań, umiejętności oraz cech, które będą potrzebne na danym stanowisku, a następnie zostaną wykorzystane przy formułowaniu opisu pracy i jej specyfiki.

Opis pracy - powinien zawierać charakterystykę stanowiska, zadania, zakres odpowiedzialności oraz oferowane warunki. Opis stanowiska stosowany jest w celu wyeksponowania informacji dotyczących obowiązków i odpowiedzialności osoby zajmującej dane stanowisko.

Specyfikacja pracy - określa cechy kandydata, jego umiejętności, predyspozycje psychotechniczne i inne kwalifikacje wymagane od kandydata na dane stanowisko. Do sporządzania profilu osobowego najczęściej służy 7-punktowy plan Rodgera (rys. 1).

Obszary kluczowych rezultatów pracy - określenie tych obszarów polega na zainteresowaniu odpowiednich kandydatów starających się o pracę na danym stanowisku.

Rys. 1. Specyfikacja pracy - Plan Rodgera

@RY1@i26/2008/037/i26.2008.037.000.0004.002.jpg@RY2@

• Wybór sposobu pozyskiwania pracownika

Jest wiele dostępnych sposobów rekrutacji. Podstawowym warunkiem skuteczności pozyskiwania pracowników jest jasne określenie wymagań wobec kandydatów.

Do najczęściej stosowanych przez pracodawców sposobów rekrutacji zaliczamy:

prywatne biura lub agencje pośrednictwa pracy - tu najczęściej składamy zlecenie, gdy potrzebujemy pracownika o wysokich kwalifikacjach zawodowych (np. dyrektor, kierownik/menedżer, technolog, specjalista). Należy jednak zaznaczyć, że jest to dość kosztowna forma rekrutacji,

powiatowe urzędy pracy - ogłoszenie przez tę instytucję jest bezpłatne. Możliwe jest tu również zgłoszenie zapotrzebowania na stażystę, którego koszty wynagrodzenia są pokrywane przez ten urząd,

ogłoszenia prasowe - anonse tego typu publikuje się zazwyczaj w dziale „Praca” lub w dodatkach dotyczących zatrudnienia. Informacje o poszukiwanym pracowniku powinny być zamieszczane w prasie lokalnej lub o zasięgu krajowym, w zależności od tego, gdzie i do jakich odbiorców chcemy dotrzeć,

ustny przekaz informacji - jest najczęściej stosowany w naszym kraju i najskuteczniejszy ze wszystkich form wyszukiwania potencjalnych pracowników. W większości firm coraz więcej stanowisk jest obsadzanych w wyniku osobistych kontaktów przez bezpośrednie rekomendacje lub (rzadziej) listy polecające,

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK