| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Znaczenie motywacji płacowej w procesie rekrutacji pracowników

Zarządzanie wynagradzaniem to przede wszystkim poznanie możliwie wszystkich zależności, jakie zachodzą w relacjach: praca a płaca, płaca a oczekiwania pracownicze, oczekiwania a rzeczywistość itp. Powinniśmy poznać te zależności, zrozumieć je, a następnie stosować.

Zatrudnianie pracowników niewątpliwie wiąże się z koniecznością zaoferowania kandydatom konkretnego wynagrodzenia, a niejednokrotnie pozwala pracodawcy na ocenę sytuacji rynkowej. Oferowanie zbyt niskiego wynagrodzenia może spowodować problem z zatrudnieniem konkretnych pracowników. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zatrudniania specjalistów. Nie ma wątpliwości, że zarówno specjaliści, jak i procedury ich pozyskania mają wysoką cenę. Jeśli przedsiębiorstwo chce przyciągnąć najlepszych, musi za nich zapłacić agencji doradztwa personalnego lub bezpośrednio kandydatowi, oferując atrakcyjne wynagrodzenie.

Zróżnicowanie płac dokonywane jest głównie na podstawie zasady podziału według pracy. Pierwszy za podstawę podziału przyjmuje indywidualny wkład pracy pojedynczego producenta, drugi różnicuje wyniki w zależności od jego efektów oraz efektywności przedsiębiorstwa. Trzeci jest przeciwieństwem zasad podziału głoszony pod hasłem „każdemu według potrzeb”. Wszystkie trzy zasady różnicowania płac są stosowane w niemal każdej średniej czy dużej firmie.

Dla przykładu można podać, że płaca zasadnicza wyznaczona jest na podstawie zasady pracy, nagrody i premie przyznawane są z uwzględnieniem efektów pracy. Zasiłki rodzinne, deputaty czy nagrody jubileuszowe natomiast określa zazwyczaj zasada podziału według potrzeb.

Interesujące są w tym kontekście spostrzeżenia stwierdzające znaczący udział w wynagrodzeniu tych składników, które określa zasada egalitarna (głosząca hasło „każdemu według potrzeb”) w przedsiębiorstwach krajów rozwijających się, oferujących stosunkowo niskie wynagrodzenia, oraz w przedsiębiorstwach nowoczesnych, funkcjonujących w zamożnych krajach. Wysoki poziom efektywności pracy umożliwia tym przedsiębiorstwom, zarówno podnoszenie stawek zaszeregowania, jak i zwiększenie dodatków. Przykładem może być Ford Motor Company, który w końcu lat 70. wprowadził 20 dodatkowych dni świątecznych, na które pracownicy otrzymali dodatki w wysokości 70% średniej płacy zasadniczej.

Rys. 1. Mechanizmy zróżnicowania płac

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Tarsa

Specjalizuje się w tematyce finansowej i rachunkowej. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »