| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Wartościowanie pracy

Pracodawcy w celu prawidłowego wynagradzania swoich pracowników poszukują odpowiednich mierników charakteryzujących pracę i powiązania ich z płacami.

Pojawia się więc konieczność wartościowania pracy.

Wartościowanie pracy jest procesem, który ma dostarczyć pracodawcy obiektywną podstawę do późniejszego różnicowania stawek wynagrodzenia. Proces ten ma na celu określenie relatywnych wartości i różnic między stanowiskami pracy. W efekcie wartościowania uzyskuje się specyficzną hierarchię stanowisk pracy. Zgodnie z założeniem wartościowania różnice mają odzwierciedlać znaczenie poszczególnych stanowisk. Im bardziej pracodawcy zależy na dokładnym odzwierciedleniu różnic w ważności stanowisk w wynagrodzeniu, tym dokładniejszych metod wartościowania powinien używać.

Wartościowanie pracy daje pracodawcy przede wszystkim dane potrzebne do ustalania płacy zasadniczej na danym stanowisku i uzasadnienia swojej polityki wynagrodzeń. Najczęściej budowa formalnej struktury zarządzającej płacami zasadniczymi opiera się na metodzie analitycznego wartościowania stanowisk. Proces ten systematyzuje i ułatwia zarządzanie wynagrodzeniami. Stworzona struktura stanowisk jest wówczas podstawą do stworzenia taryfikatora płac w przedsiębiorstwie. Najczęściej stanowiska pracy są dzielone na grupy prezentujące określony poziom znaczenia dla pracodawcy. Następnie każda grupa ma przypisane przedziały wynagrodzeń (od minimum do maksimum na danym poziomie).

Ustalając znaczenie danego stanowiska dla pracodawcy, bierze się pod uwagę sumaryczną wartość czynników składających się na pracę na tym stanowisku.

Ocena stanowiska pracy wymaga uwzględnienia kilku niezależnych czynników, np. wymaganego na danym stanowisku wykształcenia, liczby i stopnia złożoności obowiązków, odpowiedzialności związanej z danym stanowiskiem itp. Każdy czynnik może mieć różną wartość punktową w zależności od jego ważności, co znajduje swoje odzwierciedlenie w wycenie stanowiska pracy. Wynikiem procesu wartościowania jest lista wszystkich stanowisk funkcjonujących u danego pracodawcy - od najmniej istotnego do najważniejszego.

Efektywność i skuteczność procesu wartościowania jest uzależniona od rzetelnego opisu stanowisk występujących u danego pracodawcy oraz od ich prawidłowego wartościowania.

Wybór kryteriów do oceny danego stanowiska zależy od ustalenia, za co należy płacić i czego oczekuje się od zatrudnionych u danego pracodawcy pracowników.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Melonet

Agencja SEM zajmująca się marketingiem w Internecie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »