| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Członkami rodziny są następujące osoby:

• dziecko własne, dziecko małżonka, dziecko przysposobione, wnuk albo dziecko obce, dla którego ustanowiono opiekę, albo dziecko obce, nad którym ubezpieczony sprawuje opiekę w ramach rodziny zastępczej, do ukończenia przez nie 18 lat, a jeżeli kształci się dalej - do ukończenia 26 lat, natomiast jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne podobne - bez ograniczenia wieku,

• małżonek,

• wstępni pozostający z ubezpieczonym we wspólnym gospodarstwie domowym.

Obowiązek składania dokumentów drogą elektroniczną

Pracodawca zobowiązany jest do składania dokumentów przez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego z oprogramowania, zgodnego z wymaganiami określonymi przez ZUS. Każdy taki dokument musi być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu w rozumieniu ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (DzU nr 130, poz. 1450 ze zm.). Podpis powinien należeć do osoby odpowiedzialnej za przekazanie dokumentów do ZUS.

Jedynie pracodawcy rozliczający składki za nie więcej niż 5 osób mogą przekazywać dokumenty w formie dokumentu pisemnego sporządzanego na formularzu według ustalonego wzoru albo w formie wydruku z aktualnego programu informatycznego udostępnionego przez ZUS.

Należy brać pod uwagę liczbę osób, za które płatnik zobowiązany był w danym miesiącu kalendarzowym rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Płatnicy składek, którzy zobowiązani są do przekazywania dokumentów drogą elektroniczną, w przypadku dokonywania korekty choćby jednego dokumentu rozliczeniowego za dany miesiąc od 1 sierpnia 2003 r. są zobowiązani przekazywać pełny komplet dokumentów rozliczeniowych korygujących za ten miesiąc (robiąc korektę np. deklaracji, należy wysłać wszystkie raporty imienne). Dotyczy to formularzy zgłoszeniowych, rozliczeniowych i innych druków niezbędnych do prowadzenia kont ubezpieczeniowych i korekty tych dokumentów.

Jednocześnie w uzasadnionych przypadkach płatnik składek rozliczający składki za więcej niż 5 osób może zostać całkowicie zwolniony z elektronicznej formy przekazywania druków. Dotyczy to wniosków płatników, dla których wywiązanie się z wymienionego obowiązku jest niemożliwe z przyczyn od nich niezależnych, np. braku na danym terenie odpowiednich łączy, lub nieracjonalne, np. gdy pracodawcy zatrudniają większą liczbę pracowników tylko sezonowo. Pracodawcy tacy muszą jednak zwrócić się do organu rentowego z odpowiednio umotywowanym wnioskiem.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »