| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

W liczbie kolejnych trzech umów nie uwzględnia się łączących strony umów o pracę:

• na czas wykonywania określonej pracy,

• na okres próbny.

Jeżeli umowy o pracę na czas określony poprzedzone były umową o pracę na czas wykonywania określonej pracy, umową o pracę na okres próbny, jak również spółdzielczą umową o pracę czy też umową o pracę w celu przygotowania zawodowego, to nie są one zaliczane do ciągu trzech kolejnych umów o pracę zawartych na czas określony, bowiem ustawodawca wyraźnie zaznaczył, że skutki określone w art. 251 k.p. dotyczą wyłącznie zawartych w ciągu trzech kolejnych umów o pracę na czas określony.

Ponieważ regulacja art. 251 k.p. uzasadniona potrzebą ochrony interesów pracowników w znacznym stopniu ogranicza znaczenie woli stron stosunku pracy, nie może być interpretowana rozszerzająco przez zaliczenie do ciągu następujących umów o pracę na czas określony także innego rodzaju umów, które wiązały pracodawcę z pracownikiem.

Przykład

Pracownik został zatrudniony 1 czerwca 2004 r. na podstawie umowy o pracę na okres próbny - 3-miesięczny, następnie zawarto z nim umowę o pracę na czas określony - 6 miesięcy, a potem kolejną umowę o pracę na czas określony 9 miesięcy. Między umowami nie było żadnej przerwy. Czy ostatnia z zawartych umów jest już zawarta na czas nieokreślony?

Nie, gdyż umowa o pracę na okres próbny nie jest wliczana do ciągu trzech kolejnych umów o pracę zawartych na czas określony na podstawie art. 251k.p.

• Umowa na czas wykonywania określonej pracy

Umowa o pracę zawierana na pewien okres to umowa na czas wykonania określonej pracy. Jest ona zawierana na okres potrzebny do realizacji określonego zadania, np. prac remontowych, wybudowania obiektu, na czas zbiorów. Umowa ta różni się od umowy zawartej na czas określony tym, że nie wskazuje dnia rozwiązania stosunku pracy, a przewiduje jego rozwiązanie z chwilą ukończenia pracy, przy której pracownik został zatrudniony. Do umów tych zaliczamy również umowy sezonowe. Przedmiotem tych umów w odróżnieniu od umów cywilnoprawnych (umowa o dzieło, umowa zlecenia) nie jest określony wynik pracy, ale wykonywanie czynności.

• Umowa na okres próbny

Każda z powyższych umów (na czas nieokreślony, określony lub na czas wykonania określonej pracy) może być poprzedzona zawarciem umowy na okres próbny. Pracodawca nie ma obowiązku zawierania umów o pracę na okres próbny, ale może zawrzeć taką umowę z każdym pracownikiem zatrudnianym po raz pierwszy. Umowa na okres próbny może być zawarta na okres nieprzekraczający 3 miesięcy. Ustawodawca określił tylko maksymalny czas trwania umowy na okres próbny, nie oznaczając minimalnego czasu jej trwania.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odzyskaj.info

Odszkodowania i wypadki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »