| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Niniejsze opracowanie mające charakter poradnika ma na celu przybliżenie problematyki prawa pracy w takim zakresie, jaki jest niezbędny do prawidłowego zatrudniania pracowników. Nie obejmuje ono swoim zakresem szczególnych przypadków, z jakimi mogą zetknąć się przedsiębiorcy, gdyż jego głównym celem jest przybliżenie uregulowań prawa pracy, z którymi każdy pracodawca albo się już zetknął, albo istnieje duże prawdopodobieństwo, że może się zetknąć.

REKRUTACJA I SELEKCJA PRACOWNIKÓW

Najważniejszym zasobem organizacji jest sprawnie współpracujący zespół ludzi, zaangażowany w swoje zadania i obowiązki. Od wykształcenia, doświadczenia i lojalności poszczególnych pracowników w dużym stopniu zależy siła pracodawcy, jego zdolność do rozwoju, jak również odnoszenia sukcesów. Każda organizacja potrzebuje dobrych pracowników, co wiąże się z angażowaniem pracodawcy w kosztowny i zarazem konieczny proces rekrutacji.

Planowanie zasobów ludzkich

Proces rekrutacji rozpoczyna się od rozpoznania zapotrzebowania na nowych pracowników, a następnie określenia stanowiska pracy, a więc głównych obowiązków związanych z nowym miejscem pracy. Kolejnym etapem powinna być skutecznie przeprowadzona selekcja, która umożliwi wybór odpowiedniego kandydata do pracy. Po wyborze odpowiedniej osoby pracodawca powinien zapoznać pracownika z nowymi obowiązkami i zadaniami oraz nawiązać z nim stosunek pracy.

Prawidłowe zarządzanie zasobami ludzkimi ma duży wpływ na wyniki przedsiębiorstwa. Niewłaściwy proces planowania zasobów ludzkich może powodować niepotrzebne i szybkie zwolnienia. Dlatego pracodawcy powinni opracowywać strategiczne plany dotyczące przyciągania zasobów ludzkich, aby wszelkie działania związane z prowadzeniem rekrutacji przyniosły określone rezultaty.

Zasadniczą sprawą kierownictwa określonej organizacji jest właściwe pozyskanie pracowników zgodnie z bieżącymi potrzebami firmy. Dlatego podstawę do pozyskania pracowników powinien stanowić dobrze opracowany plan zatrudnienia (plan potrzeb kadrowych) zasadzający się na prognozie potrzeb kadrowych pracodawcy wynikających z opracowanej strategii rozwoju.

W wielu firmach panowało wcześniej przekonanie, że polityka kadrowa stawała się reakcją na sytuacje kryzysowe, np. takie jak nagłe odejście pracowników.

Obecnie wiele firm stara się stosunkowo wcześnie zaplanować politykę kadrową, która opiera się na:

• analizie możliwości firmy,

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Igor Klimkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »