| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat pracowniczy

Wolontariat pracowniczy

Pracodawcy coraz częściej w ramach idei społecznej odpowiedzialności biznesu organizują tzw. wolontariat pracowniczy. Polega on na tym, że pracownicy przy wsparciu pracodawcy pomagają potrzebującym, wykorzystując przy tym swoje umiejętności i kwalifikacje zawodowe.

Oczywiście pracodawca nie może w jakikolwiek sposób zmusić do świadczeń w ramach wolontariatu. Byłoby to całkowicie sprzeczne z ideą wolontariatu, który polega na dobrowolnym i ochotniczym angażowaniu się w pomoc innym.

Z przepisów nie wynika, w jaki sposób pracodawca powinien określić zasady wykonywania świadczeń w ramach wolontariatu przez pracujące u niego osoby. Możliwości są nieograniczone. Może ustalić wykonywanie wolontariatu poza godzinami pracy i dać pracownikowi w zamian dzień wolny od pracy albo przeznaczyć jeden dzień w miesiącu na tę działalność. Może również zorganizować np. festyn z okazji Dnia Dziecka dla rodzin pracowników firmy i jednocześnie zaprosić na uroczystość dzieci z domu dziecka i wspólnie się bawić. Zadaniem pracodawcy jest wspieranie pracownika w tych działaniach.

Pracownik, będąc wolontariuszem, reprezentuje swoją firmę na zewnątrz. W związku z tym powstaje pytanie, w jakim stopniu wolontariusz może wykorzystać know-how firmy w swojej pracy. To zależy od wspólnego porozumienia między pracownikiem a pracodawcą. Warto, aby pracownik ustalił z pracodawcą, w jakim zakresie może wykorzystywać swoją wiedzę, aby nie narazić interesu firmy.

Uregulowania ustawowe

Aktem prawnym, który reguluje zasady wykonywania wolontariatu, jest ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Świadczenia wolontariuszy są wykonywane w zakresie, w sposób i w czasie określonych w porozumieniu z korzystającym. Porozumienie powinno zawierać postanowienie o możliwości jego rozwiązania (art. 44 ust. 1 ustawy o wolontariacie). Strony mogą zawierać w porozumieniu również inne, szczegółowe ustalenia. Jak jednak pokazują doświadczenia, dodawanie kolejnych elementów może powodować, że porozumienie będzie niejasne i trudne do wykonania.

Porozumienie może być zawarte w dowolnej formie, również przez faktyczne podjęcie wykonywania świadczeń na rzecz korzystającego, pod warunkiem że nie będzie ono trwało dłużej niż 30 dni, dla świadczeń dłuższych konieczna jest bowiem forma pisemna pod rygorem nieważności (art. 44 ust. 4 ustawy o wolontariacie). Skutkiem prawnym niezawarcia porozumienia na piśmie, pominięcia elementów obligatoryjnych lub wprowadzenia postanowień niewykonalnych jest jego nieważność. Może mieć to zasadniczy wpływ na możliwość uzyskania przez wolontariusza świadczenia ubezpieczeniowego. Podstawą wydania decyzji o przyznaniu świadczenia przez organ ZUS jest potwierdzenie na piśmie zawartego porozumienia.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »