| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Potrącenia z wynagrodzenia zleceniobiorcy a minimalna stawka godzinowa

Potrącenia z wynagrodzenia zleceniobiorcy a minimalna stawka godzinowa

Czy zleceniobiorcom można potrącić z wynagrodzenia pewne kwoty za spóźnienia do pracy albo za używanie odzieży roboczej? Jakie konsekwencje poniesiemy, jeśli w związku z takim potrąceniem zleceniobiorca nie otrzyma faktycznie kwoty wynagrodzenia wynikającego z minimalnej stawki godzinowej?

Zleceniodawca wyposażył w odzież roboczą zleceniobiorców wynagradzanych stawką godzinową w wysokości 13 zł brutto. W związku z poniesionymi kosztami (300 zł na każdego zleceniobiorcę), w celu zwrotu wydatku, postanowił wypłacać zleceniobiorcom kwotę 10 zł za każdą przepracowaną godzinę przez cały okres trwania ich umów (do końca 2017 r.). Zleceniobiorcy pracowali średnio 150 godzin w miesiącu. Działanie zleceniodawcy jest niezgodne z przepisami zarówno ze względu na fakt dokonywania stałego potrącenia, jak i z uwagi na wysokość tego potrącenia (w rzeczywistości zleceniobiorcy otrzymywali co miesiąc kwotę 1500 zł brutto, zamiast średnio 1950 zł brutto).

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 1 pkt 1b, art. 8a, art. 8e ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – j.t. Dz.U. z 2015 r. poz. 2008; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 1265

● art. 58 § 1–2, art. 3531, art. 498 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny – j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 380; ost.zm. Dz.U. z 2016 r. poz. 2255

● obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z 21 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2017 r. – M.P. z 2016 r. poz. 934

Zobacz: Kalkulatory

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Adam Bartosiewicz

doradca podatkowy, radca prawny, doktor nauk prawnych ze specjalnością prawo finansowe, wspólnik kancelarii doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »