REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS

Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS
Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpie­czenia zdrowotnego. Jak rozliczyć podatek od umowy zlecenia?

Definicja podstawowa

Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czyn­ności prawnej dla dającego zlecenie. Jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyj­mujący zlecenie zobowiązał się wykonać je bez wynagrodzenia, za wykonanie zlecenia należy się wynagrodzenie. Jeżeli nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się o wysokość wynagro­dzenia, należy się wynagrodzenie odpowiadają­ce wykonanej pracy (art. 734-751 k.c.). Do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio prze­pisy o zleceniu.

Autopromocja

W prawie pracy

Umowa zlecenia jest jedną z form zatrudnienia. Osobie zatrudnionej na podstawie umowy zlece­nia nie przysługują żadne świadczenia pracowni­cze. Pracodawca powinien jedynie zapewnić takiej osobie bezpieczne i higieniczne warunki pracy, jeżeli wykonuje ona pracę na terenie zakładu pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez praco­dawcę.

Redakcja poleca: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Zatrudniając osobę na umowę zlecenia, należy uważać, aby umowa ta nie spełniała wymagań właściwych dla stosunku pracy. Każda umowa, bez względu na swoją nazwę, jeżeli zawiera cechy charakterystyczne dla stosunku pracy, jest umową o pracę.

Zawieranie umów zlecenia jest dopuszczalne, jeżeli rzeczywiście mamy do czynienia ze stosun­kiem cywilnym. Umów o pracę nie można zastępo­wać umowami zlecenia. Naruszeniem przepisów prawa pracy jest też jednoczesne zatrudnianie tego samego pracownika na tym samym stanowi­sku na umowę o pracę i na umowę cywilną. Będzie to stanowić omijanie przepisów o godzinach nad­liczbowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W wynagrodzeniach

Za wykonanie zlecenia zleceniobiorcy przysłu­guje wynagrodzenie, jeżeli ani z umowy, ani z okoliczności nie wynika, że przyjmujący zle­cenie zobowiązał się wykonać je bez wynagro­dzenia. W przypadku gdy nie ma obowiązującej taryfy, a nie umówiono się na konkretną wyso­kość wynagrodzenia, zleceniobiorcy przysługuje wynagrodzenie odpowiadające wykonanej przez niego pracy. Zleceniobiorca ma prawo do wyna­grodzenia dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że strony postanowiły inaczej, np. umówiły się, że wynagrodzenie będzie płatne w odstępach mie­sięcznych.

Zleceniodawca powinien zwrócić zleceniobior­cy wydatki, które poczynił on w celu należytego wykonania zlecenia, wraz z odsetkami ustawowy­mi. Ponadto dający zlecenie powinien zwolnić zle­ceniobiorcę od zobowiązań, które zaciągnął on w tym celu we własnym imieniu. Jeżeli wykonanie zlecenia wymaga wydatków, zleceniodawca powi­nien na żądanie zleceniobiorcy udzielić mu odpo­wiedniej zaliczki.

Zleceniodawca, który wypowiedział umowę, powi­nien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które poczynił on w celu należytego wykonania zlecenia. Jeżeli umowa była odpłatna, jest zobo­wiązany uiścić zleceniobiorcy część wynagro­dzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

Jeżeli zleceniobiorca wypowiedział bez ważnego powodu odpłatne zlecenie, jest odpowiedzialny za wynikłą z tego tytułu szkodę.

W podatkach dochodowych

Od przychodu z tytułu umowy zlecenia płatnik podatku pobiera, co do zasady, najniższą staw­kę podatku, tj. 18%, i stosuje 20% koszty uzyska­nia przychodu. Na żądanie podatnika płatnik może rozliczać przychód z tego tytułu z zastosowaniem stawki podatku przewidzianej dla II progu podat­kowego.

Jeżeli kwota należności określona w umowie zle­cenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł, podatek pobiera się w wysokości 18% przychodu bez stosowania kosztów uzyskania przychodów i odliczeń z tytu­łu ewentualnych składek na ubezpieczenia emery­talne, rentowe i chorobowe finansowanych przez podatnika i składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 30 ust. 5a updof).

W ubezpieczeniach

Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpie­czenia zdrowotnego. Osoba, która wykonuje pracę na umowę zlecenia, podlega obowiązkowo ubez­pieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowot­nemu.

W przypadkach określonych w ustawie systemowej może być zwolniona z obowiązku opłacania skła­dek na ubezpieczenia społeczne. Praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia nie jest tytułem do objęcia ubezpieczeniami spo­łecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym w przy­padku uczniów i studentów do ukończenia 26. roku życia.

Jeśli umowa zlecenia została zawarta między pra­codawcą a pracownikiem albo praca na podstawie umowy zlecenia jest wykonywana na rzecz włas­nego pracodawcy, to do celów ubezpieczeń spo­łecznych taką osobę traktuje się jak pracownika. Określone dla zleceniobiorców zasady podlega­nia ubezpieczeniom stosuje się do innych umów o świadczenie usług, do których odpowiednie zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego w części dotyczącej umów zlecenia (np. umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich) oraz osób współpracujących ze zleceniobiorcami.

W zasiłkach

Ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku choro­bowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, jeżeli przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia choro­bowego.

Jeżeli umowa zlecenia jest zawarta z własnym pra­cownikiem, to ustalając podstawę wymiaru zasiłku, należy uwzględnić również przychód z umowy zle­cenia, jeżeli nadal ona obowiązuje. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się przychodu z zakończonej umowy zlecenia.

Zostań naszym ekspertem!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Encyklopedia kadrowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownikom z Ukrainy zakwaterowanie zapewniają pracodawcy

Liczba pracodawców zapewniających zakwaterowanie pracownikom z Ukrainy rośnie. Tymczasem od lipca 2024 r. anulowano dotacje dla ośrodków zbiorowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

REKLAMA

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Krajowy Rejestr Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne - projekt niezgodny z RODO

Osoby eksponowane politycznie tj. m.in. premier, członkowie Rady Ministrów, posłowie, senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, wojewodowie, członkowie kolegiów samorządowych kolegiów odwoławczych i regionalnych izb obrachunkowych, radni JST, członkowie zarządów związków samorządowych, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, członkowie zarządów i rad nadzorczych spółek handlowych JST - mają znaleźć się w Krajowym Rejestrze Osób Pełniących Niektóre Funkcje Publiczne. Założenia projektu są jednak niezgodne z RODO i mogą naruszać dane osobowe ww. osób jak ich rodziny. Dlaczego? W rejestrze mają się też znaleźć takie dane jak: imię (imiona) nazwisko i numer PESEL małżonka, rodziców, dziadków i innych wstępnych jak i pełnoletnich dzieci pierwszego stopnia oraz pełnoletniego rodzeństwa. Takie stanowisko przedstawił Prezes Urzędu Ochrony danych osobowych.

REKLAMA

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA