| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umów cywilnoprawnych

Składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych od umów cywilnoprawnych

Od umów cywilnoprawnych w niektórych przypadkach należy odprowadzać składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Kiedy powstaje ten obowiązek i w jaki sposób trzeba go realizować?

Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Do opłacania składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zobligowany jest pracodawca. Zobowiązany jest do tego w okresie trwania obowiązku ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Podstawę wymiaru składki na Fundusz stanowi podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Nie stosuje się ograniczenia istniejącego w przypadku ubezpieczeń społecznych - roczna maksymalna wysokość składki na Fundusz może przekraczać trzydziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

Obowiązek opłacania składki jest wyłączony w przypadku osób wykonujących umowę cywilnoprawną, które osiągnęły określony wiek. Dla kobiet granica została ustalona na 55 rok życia, dla mężczyzn na 60. Płatnicy nie są zobowiązani odprowadzać składek za zleceniobiorców, którzy przekroczyli ten wiek.

Składka na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wynosi 0,10% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Należy ją opłacać do 15 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, a gdy zleceniodawcą jest jednostka budżetowa, zakład budżetowy lub gospodarstwo pomocnicze – do 5 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni.

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych opłaca się łącznie z Funduszem Pracy na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA na rachunek bankowy wskazany przez ubezpieczyciela.

Najniższa podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne oraz na FGŚP i FP w 2014 r. dla niektórych grup ubezpieczonych

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Beata Sadowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »