reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Korzystna umowa śmieciowa

Korzystna umowa śmieciowa

Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu – 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS.

 

Z orzecznictwa...

Świadczenia w naturze to wszelkie świadczenia, w przypadku których przedmiot świadczenia jest inny niż pieniądz lub wartość pieniężna. Będą to w szczególności różnego rodzaju świadczenia rzeczowe, chociaż przedmiotem świadczenia mogą być również prawa. W przypadku świadczeń w naturze przychody powstają dopiero z chwilą ich otrzymania. Nie ma natomiast znaczenia – jeśli jest to w ogóle możliwe w danym przypadku – moment postawienia świadczenia do dyspozycji podatnika.

(Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 13 października 2009 r.; sygn. akt I SA/Wr 1254/09).

 

Zdaniem organów podatkowych...

Przychodem jest wartość nieodpłatnych świadczeń, które nie powodują powstania u beneficjenta danej usługi czy otrzymującego daną rzecz, obowiązku dokonania jakichkolwiek wzajemnych świadczeń na rzecz ponoszącego wydatki z tego tytułu (bez ekwiwalentu świadczenia wzajemnego).

(Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 18 grudnia 2009 r. nr IPPB4/415–622/09–3/SP).

 

Nie jest natomiast przychodem zleceniobiorcy-kierownika zwrot wydatków, do których jest on zobowiązany na podstawie umowy zlecenia, a ponadto które zapewniają prawidłowe wykonanie zlecenia, np. zwrot wydatków za przeszkolenie zleceniobiorcy w zakresie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy.

Koszty 20 proc.

Kierownik wykonujący umowę zlecenie ma możliwość zastosowania zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu. Co do zasady potrąca się zryczałtowane 20-proc. koszty uzyskania przychodów. Koszty te nalicza się od przychodu pomniejszonego o składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane ze środków zleceniobiorcy. W przypadku gdy składki nie zostały pobrane, koszty potrąca się bezpośrednio od przychodów.

Koszty nie muszą być w żaden szczególny sposób udokumentowane. Wystarczającym dowodem ich poniesienia będzie przedstawienie faktury VAT dotyczącej danego wydatku. Przysługują z samego faktu osiągania przychodów z tytułu umowy zlecenia.

Niedopuszczalne jest zastosowanie 20-proc. kosztów uzyskania przychodów przez zarządzającego, który świadczy usługi w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Potwierdza to poniższa interpretacja organów podatkowych.

 

Zdaniem organów podatkowych...

(...) do przychodów z działalności wykonywanej osobiście nie można zaliczyć przychodów uzyskanych przez podatnika na podstawie umów zlecenia i o dzieło, których zakres pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Przepisy prawa podatkowego nie ograniczają podatnikowi prowadzącemu działalność gospodarczą prawa do zawierania umów o dzieło. Różnicują jednakże zasady opodatkowania przychodów uzyskanych w ramach tych umów w zależności od tego, czy wykonywane na jej podstawie dzieła lub usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej, czy też nie. W przypadku bowiem gdy przedmiot umowy o dzieło lub zlecenie pokrywa się z przedmiotem prowadzonej przez podatnika indywidualnie pozarolniczej działalności gospodarczej, przychód z tej umowy będzie stanowił przychód z tej działalności niezależnie od faktu, czy umowa ta zostanie zawarta przez podatnika jako osobę fizyczną czy jako przedsiębiorcę. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lipca 2011 r., sygn. IBPBII/1/415–533/11/HK).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama