| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kontrowersje wokół zakazu nierównego traktowania - nowe przepisy

Kontrowersje wokół zakazu nierównego traktowania - nowe przepisy

Nowe przepisy regulują kwestie związane z naruszeniem zasady równego traktowania zleceniobiorców i wykonawców dzieła. Ustawy nie stosuje się do pracowników w zakresie uregulowanym w Kodeksie pracy.

Państwa członkowskie mogą ustanowić, że w przypadku kościołów i innych organizacji, których etyka opiera się na religii, światopoglądzie, odmienne traktowanie osoby ze względu na religię, światopogląd nie stanowi dyskryminacji, gdy ze względu na rodzaj działalności lub kontekst, w którym jest prowadzona, religia, światopogląd stanowi podstawowy, zgodny z prawem i uzasadniony wymóg zawodowy (art. 4 ust. 2 dyrektywy). Jednocześnie w dyrektywie zastrzega się, że takie odmienne traktowanie nie powinno być usprawiedliwieniem dla dyskryminacji, u podstaw której leżą inne przyczyny. Ustawa z kolei w art. 5 pkt 7 nie tylko dopuszcza nierówne traktowanie ze względu na religię, światopogląd przez kościoły, inne organizacje, których etyka opiera się na religii, światopoglądzie, jeżeli religia, światopogląd stanowią rzeczywiste, decydujące wymaganie zawodowe, ale zachowanie takie wyłącza z zakresu działania tej ustawy.

Dyrektywa wprost zastrzega, że odmienne traktowanie ze względu na religię, światopogląd nie może prowadzić do dyskryminacji ze względu na inne przyczyny. Ustawa takiego zastrzeżenia nie wprowadziła. Artykuł 5 pkt 7 ustawy należy jednak czytać na podstawie celów dyrektywy. Wobec tego uzasadniona jest wykładnia tego przepisu w ten sposób, że nie wyłącza on z zakresu zastosowania ustawy nierównego traktowania przez kościoły, inne organizacje ze względu na religię, światopogląd, jeżeli zastosowanie takich kryteriów w sposób choćby pośredni prowadzi do dyskryminacji ze względu na inne niż religia, światopogląd kryteria dyskryminacyjne. W związku z tym osoba, która uważałaby, że została dyskryminowana przez kościół ze względu na religię, dochodząc odszkodowania na podstawie ustawy, musiałaby uprawdopodobnić, że przyczyną nierównego traktowania nie była religia, ale inne kryterium dyskryminujące wskazane w ustawie, np. związane z dostępem do kształcenia.

Podstawa prawna:

•  art. 2 ust. 2, art. 4, 5, 13 ustawy z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania (DzU nr 254, poz. 1700),

•  art. 183a, 183b, 183d Kodeksu pracy,

•  art. 4 ust. 2 dyrektywy Rady 2000/78/WE z 27 listopada 2000 r. ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy (DzUrz WE L 303 z 2.12.2000 r., s. 16, DzUrz UE Polskie wydanie specjalne 2004, rozdz. 5, t. 4, s. 79).

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK