| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Bezpieczeństwo pracy zleceniobiorców

Bezpieczeństwo pracy zleceniobiorców

Obowiązkiem osoby świadczącej pracę na innej podstawie niż stosunek pracy będzie poddanie się badaniom i szkoleniom bhp w zakresie wskazanym przez zatrudniającego. Podmiot zatrudniający nie ma obowiązku pokrycia kosztów badań i szkoleń oraz egzekwowania ich przed dopuszczeniem do wykonania pracy.

Przykładowo, jeżeli dana osoba będzie zatrudniona na stanowisku robotniczym – powinna przejść szkolenie bhp przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na tych stanowiskach, natomiast inny zakres szkolenia bhp będzie dotyczył pracowników administracyjno-biurowych. Podobnie będzie się przedstawiała sprawa zakresu badań profilaktycznych. W sytuacji gdy miałaby być wykonywana praca na wysokości, należy podać, że osoba ta powinna przejść badania wysokościowe (odpowiednio do potrzeb – na wysokości do 3 m lub powyżej 3 m) czy ewentualnie odpowiednie badania pod kątem podjęcia pracy w narażeniu na hałas – jeżeli praca miałaby być wykonywana w takich warunkach.

Na pracodawcy nie ciąży natomiast obowiązek kierowania tych osób na badania oraz przeprowadzania szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Przekazanie informacji o zakresie badań lekarskich i szkoleń bhp może nastąpić w formie ustnej, jednak ze względów dowodowych najlepiej zachować formę pisemną.

WAŻNE!

Obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy ciąży na zleceniodawcy. Aby uniknąć kwestii spornych, czy doszło do określenia tego obowiązku przez podmiot zatrudniający, najlepiej jest zawrzeć stosowne przepisy w samej umowie wiążącej strony.

Pracodawcy jednak zawsze powinni rozważyć warunki, w jakich praca będzie świadczona oraz występujące w środowisku pracy zagrożenia. W sytuacji dużych zagrożeń (np. praca na wysokości, dźwiganie ciężarów, praca w narażeniu na hałas lub inne uciążliwe lub szkodliwe warunki pracy) warto zażądać od osoby zatrudnionej na innej podstawie niż stosunek pracy przedłożenia aktualnych badań i szkoleń bhp, zanim zostanie dopuszczona do wykonywania pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 207, 211, 304, 3041 Kodeksu pracy.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

DOKUMENTACJA PRACOWNICZA 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Artykuł partnerski

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »