| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Praca tymczasowa > Wynagrodzenie pracowników tymczasowych (cz. 1)

Wynagrodzenie pracowników tymczasowych (cz. 1)

Pracownik tymczasowy nie może być zatrudniony na mniej korzystnych warunkach pracy i płacy niż pracownicy zatrudniani przez pracodawcę użytkownika na tych samych lub podobnych stanowiskach.

W przypadku gdy umowa o pracę tymczasową zostanie rozwiązana wcześniej niż przed upływem czasu, na jaki została zawarta, wynagrodzenie wypłaca się proporcjonalnie do okresu przepracowania, według następującej zasady:

• dzielimy stawkę miesięczną wynagrodzenia przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,

• wynik mnożymy przez liczbę godzin nieświadczenia pracy przez pracownika,

• od stawki miesięcznej odejmujemy wynik.

Przykład

Pracownik tymczasowy miał pracować u pracodawcy użytkownika od czerwca do końca września 2008 r. Pracodawca ustalił z agencją, że pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie w kwocie 3500 zł brutto. Z przyczyn niezależnych od niego pracownik 19 września musiał zrezygnować z pracy. We wrześniu do przepracowania jest 176 godzin. W związku z tym za jedną godzinę pracy we wrześniu pracownik otrzymuje 19,88 zł (3500 zł : 176 godzin). Ponieważ pracownik pracował tylko do 19 września, do końca miesiąca zostało jeszcze 7 dni, co stanowi 56 godzin pracy. Aby obliczyć, ile rzeczywiście pracownik zarobił, należy liczbę nieprzepracowanych godzin pomnożyć przez stawkę godzinową pracownika i tę kwotę odjąć od wynagrodzenia za dany miesiąc:

56 godzin x 19,88 zł = 1113, 28 zł;

3500 zł - 1113, 28 zł = 2386,72 zł.

W związku z tym za wrzesień pracownik powinien otrzymać 2386,72 zł brutto.

Pracownik tymczasowy idzie na urlop

Tylko w zakresie niektórych aspektów zatrudniania pracownika tymczasowego ustawa zawiera szczegółowe unormowania. Dotyczy to m.in. prawa do nabywania urlopu wypoczynkowego i sposobu naliczania wynagrodzenia za urlop oraz ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop. Pracownik tymczasowy jest uprawniony do urlopu w wymiarze dwóch dni za każdy miesiąc pozostawania w dyspozycji jednego pracodawcy użytkownika lub więcej niż jednego pracodawcy użytkownika. Pracownikowi udziela się urlopu w dni, które byłyby dla niego dniami pracy, gdyby nie korzystał z tego urlopu.

Wynagrodzenie za jeden dzień urlopu wypoczynkowego lub ekwiwalent pieniężny za jeden dzień urlopu ustala się, dzieląc wynagrodzenie uzyskane przez pracownika tymczasowego w okresie wykonywania pracy tymczasowej przez liczbę dni pracy, za które to wynagrodzenie przysługiwało. Wysokość wynagrodzenia za urlop pracownika tymczasowego jest uzależniona od wszelkich wypłat dodatkowych, np. premii. W związku z tym należy uwzględnić wszystkie składniki wynagrodzenia otrzymane przez pracownika tymczasowego z okresu, za jaki przysługuje urlop lub ekwiwalent, w tym także składniki ruchome.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »